رئیس جمهور عراق در نشست خبری مشترک خود با روحانی تاکید کرد: ما مواضع ایران در مبارزه اخیرمان با تروریسم را فراموش نخواهیم کرد. ایران با حمایت‌هایی که از ما انجام داد، نقش بزرگی در شکست تروریسم داشت.

به گزارش خبرگزاری موج، برهم صالح رئیس جمهور عراق در نشست خبری مشترک خود با حسن روحانی رئیس جمهور که امروز برگزار شد گفت: ما در عراق اهمیت روابط با ایران را درک می کنیم؛ روابط فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی ایران و عراق، ریشه در تاریخ دارد. 

وی افزود: دو ملت ایران و عراق، دو ملت همسایه و مسلمان هستند که پیوندهای عمیقی آن ها را به یکدیگر وصل می کند. وضعیت جغرافیایی هم این پیوندها را بیشتر کرده است. 

ملت های ایران و عراق در بسیاری از حوادث منطقه ای نقش داشته اند

صالح اضافه کرد: ملت های ایران و عراق در بسیاری از حوادث منطقه ای نقش داشته اند؛ ما حمایت های ایران از ملت عراق در مبارزه علیه استبداد صدام را فراموش نمی کنیم.

رئیس‌جمهور عراق تاکید کرد: ما مواضع ایران در مبارزه اخیرمان با تروریسم را فراموش نخواهیم کرد. ایران با حمایت‌هایی که از ما انجام داد، نقش بزرگی در شکست تروریسم داشت. ما اهمیت فراوانی برای این پیوندهای مشترک و روابط دو کشور قائل هستیم.

وی اضافه کرد: در عین حال، خواستار این هستیم به شرایطی بهتر از آنچه که امروز داریم، برسیم. این شرایط و روابط بهتر، آن چیزی است که ملت‌های دو کشور و تمام منطقه شایسته آن هستند.

رئیس‌جمهور عراق گفت: پس از شکست نظامی داعش، امروز عراق دو مسئله مهم یعنی بازسازی و تقویت ثبات سیاسی را پیش روی خود دارد. تحقق این هدف‌ها نیازمند اقدامات سیاسی، اصلاحی و اقتصاد داخلی است؛ همچنان که نیازمند وجود یک فضای منطقه‌ای باثبات است.

صالح گفت: زمان آن فرا رسیده تا در منطقه ما، نظام منطقه‌ای تازه شکل بگیرد که تأمین‌کننده منافع ملت‌های منطقه باشد. در این راستا، ما اهمیت بسیار بالایی برای نقش ایران در این نظام منطقه‌ای جدید قائل هستیم.

رئیس‌جمهور عراق گفت: در کنار این، عراق هم نقشی مهم در ساختار جدید منطقه‌ای دارد. تأکید می‌کنیم که عراق باید به عرصه‌ای برای اشتراک منافع ملت‌های منطقه، نه به میدانی برای کشمکش میان خواسته‌ها و اراده‌های متناقض تبدیل شود.

صالح اضافه کرد: نظام جدیدی که باید در منطقه شکل بگیرد، باید مبتنی بر همگرایی سیاسی و منافع و همکاری ملت‌ها و دولت‌ها باشد. در راستای این نظام جدید، باید استقلال و حاکمیت کشورها محترم شمرده شود. در همین چارچوب، منافع خود ما، ملت‌ها و کشورها باید بر هر ملاحظه دیگری مقدم باشد.

رئیس‌جمهور عراق گفت: به همین دلیل، علاقه‌مند هستم که بر ضرورت تقویت روابط دوجانبه تأکید کنم. ما از وزارت خارجه و کمیته‌های مرتبط با وزارت صنعت درخواست کردیم تا فعالیت‌های خود در راستای تقویت روابط با ایران را گسترش دهند تا همیاری تجاری میان دو کشور افزایش یابد.

ایجاد مناطق تجاری آزاد مرزی میان دو کشور بسیار مهم است

صالح اظهار داشت: ایجاد مناطق تجاری آزاد مرزی میان دو کشور بسیار مهم است. مرتبط ساختن خطوط راه‌آهن، کمک بزرگی به جابجایی زوار به عراق خواهد بود اما در کنار این، باید اقدام مهمی در راستای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای همکاری اقتصادی و تجاری میان دو کشور انجام شود.

وی افزود: من امیدوارم که در خلال اجرای پروژه‌هایی مانند مرتبط ساختن خطوط راه‌آهن دو کشور، فضایی ایجاد شود تا عراق بتواند نقشی فراتر در منطقه ایفا و زمینه ارتباط میان کشورهای منطقه را فراهم کند که منافع مشترکی شکل بگیرد تا باعث شود کشورهای منطقه از نزاع و کشمکش بر سر مسائل بی‌ارزش دست بکشند و در عوض، به مسائل مهمی بپردازند.

رئیس‌جمهور عراق گفت: آن چیزی که شما درباره همکاری‌های زیست‌محیطی عنوان کردید، نه فقط برای امروز بلکه برای نسل‌های آینده بسیار مهم است. مسائل زیست‌محیطی مشکلاتی جهانی به شمار می‌آیند اما این مشکلات، تأثیری به مراتب بزرگتر از هر جای دیگر بر منطقه ما دارند.

صالح تأکید کرد: باید این نکته را مورد تأکید قرار دهم که اصول ثابتی وجود دارد که برای ما روشن است؛ این اصول ثابت، روابط نیرومند و دوستی نزدیک دو دولت برای خدمت به مردم دو کشور و خدمت به تمام منطقه است.