رئیس جمهور آمریکا گفت: امانوئل مکرون گفته است اروپا ارتش خود را برای محافظت در برابر آمریکا و دیگران می‌سازد. این موضوع بسیار توهین‌آمیز است.

به گزارش خبرگزاری موج، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا سخنان اخیر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه را مبنی بر ایجاد ارتش اروپایی برای محافظت در برابر آمریکا و دیگران، بسیار توهین‌آمیز دانست.

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه گفته است اروپا ارتش خود را برای محافظت در برابر آمریکا و دیگران می‌سازد. این موضوع بسیار توهین‌آمیز است.

دونالد ترامپ، در ادامه گفت: شاید بهتر باشد اروپا ابتدا سهم خود از بودجه ناتو را که بخش عمده‌ای از آن اکنون برعهده آمریکاست، بپردازد.

رئیس‌ جمهور آمریکا روز جمعه برای شرکت در مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول تحت تدابیر شدید امنیتی وارد فرودگاه اورلی پاریس شد.

به گفته وزیر کشور فرانسه، بیش از ده هزار پلیس، ژاندارم و نیرو‌های ارتشی مسئولیت برقراری امنیت طی برگزاری این مراسم در پاریس را بر عهده دارند.

صبح شنبه رئیس جمهور آمریکا در کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه (الیزه) با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه دیداری دو جانبه و حدودا دو ساعته خواهد داشت.

ترامپ صبح یکشنبه نیز در مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول در میدان آرک دو تریومف میدان پیروزی پاریس شرکت می‌کند و سپس بعد از ضیافت ناهار مکرون پاریس را به مقصد واشنگتن ترک خواهد کرد.

پیش از این قرار بود ترامپ در کنفرانس صلح پاریس نیز شرکت کند، اما اعلام شد وی در این کنفرانس که با حضور هفتاد تن از سران، روسای جمهور و نخست‌وزیران کشور‌های مختلف از ۱۱ تا ۱۳ نوامبر در پاریس برگزار می‌شود شرکت نمی‌کند.

به گفته رسانه‌های فرانسوی، هر چند مقامات کرملین از احتمال دیدار کوتاه میان ترامپ و پوتین در پاریس خبر داده‌اند، اما مقامات کاخ سفید اعلام کرده‌اند چنین موضوعی در دستور کار نیست.