رئیس جمهور ترکیه مرگ خاشقجی را قتلی وحشیانه اعلام کرد و ادعای مقامات عربستان درباره تصادفی بودن حادثه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه  خبری سی ان ان، روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه همانطور که از پیش وعده داده بود سکوت خود را درباره پرونده جنایت جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی شکست و جزئیاتی از این ماجرا را در اختیار جهانیان  قرار داد.

سی‌ان‌ان  نوشت در حالی که این اولین بار بود که یکی از اعضای دولت ترکیه به طور علنی درباره جزئیات ماجرای خاشقجی صحبت می‌کرد، اردوغان در نشست فراکسیون حزب عدالت و توسعه ترکیه تنها به جزئیات اندکی، بیشتر از آنچه تا پیش از این اعلام شده بود، اشاره کرد.

اردوغان مرگ خاشقجی را قتلی وحشیانه اعلام کرد و ادعای مقامات عربستان درباره تصادفی بودن حادثه را رد کرد. با این حال در سخنرانی اردوغان که بنا به گفته مقامات ترکیه قرار بود پرده از واقعیات این ماجرا بردارد، موارد قابل توجه بسیاری از قلم افتاد.

آنچه در سخنرانی دیروز اردوغان گفته شد: در اول اکتبر، یک روز قبل از کشته شدن خاشقجی، یک تیم سه نفره سعودی با یک پرواز چارتر وارد استانبول شدند و در یک هتل مستقر شدند. در ضمن یک تیم از کنسولگری عربستان ماموریت بازدید مقدماتی و شناسایی را در جنگل‌های بلگراد و یالوا انجام دادند.

در دوم اکتبر، روز قتل خاشقجی، 12 سعودی در دو گروه 3 و 9 نفره وارد استانبول شدند. در گروه نه نفره سرکرده های سعودی حضور داشتند.

در دوم اکتبر پیش از ورود خاشقجی به کنسولگری عربستان، دوربین‌های امنیتی ساختمان کنسولگری خاموش شدند.

سعودی‌ها یک بدل از خاشقجی را در نقاط مختلفی در اطراف استانبول بکار گرفتند. سی ان ان گزارش داد بدل خاشقجی در حدود 90 دقیقه پس از ورود خاشقجی به کنسولگری، از در پشتی آن خارج شد.

پس از اعتراف عربستان به دست داشتن در ماجرای مرگ خاشقجی، ملک سلمان، پادشاه عربستان به اردوغان اعلام کرده 18 نفر در عربستان سعودی در ارتباط با این ماجرا دستگیر شدند.

اردوغان گفت تحقیقات جداگانه‌ در ماجرای خاشقجی نمی‌تواند در عربستان انجام شود و خواستار دادگاهی مظنونان ماجرا در ترکیه شد. رئیس جمهور ترکیه افزود کنوانسیون وین درباره مصونیت دیپلماتیک در ماجرایی خاشقجی جای بحث دارد.

آنچه اردوغان در سخنرانی دیروز نگفت:رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی روز گذشته خود به نوار ضبط شده‌ای که پیشتر از سوی مقامات ترکیه وجود آن اعلام شده بود، هیچ اشاره‌ای نکرد. مقامات ترکیه پیشترمدعی شدند که در کنسولگری عربستان به نوار ضبط شده‌ای دست یافتند که در آن لحظات شکنجه و قتل خاشقجی ثبت شده است.

اردوغان به هیچ جزئیاتی از نحوه قتل خاشقجی اشاره نکرد و تنها قتل او را وحشیانه عنوان کرد. مقامات ترکیه به خبرگزاری سی ان ان اعلام کرده بودند که جسد خاشقجی مثله شده است. یک مقام ترکیه نیز به روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرده بود یکی از اتباع سعودی با اره استخوان بری وارد کنسولگری عربستان شده است. اردوغان همچنین از اشاره مستقیم به نام محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان خودداری کرد و تنها از واژه پادشاه سعودی در سخنرانی خود استفاده کرد.

شااین ذکر است، برخی رسانه‌ها معتقدند اشاره نکردن رئیس‌جمهور ترکیه به ادله موثق درباره قتل روزنامه‌نگار عربستانی در سخنرانی‌اش نشان‌دهنده وجود معامله‌ای دائم یا موقت در این خصوص است.