در حالیکه ملک سلمان، پادشاه عربستان و رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، در تماس تلفنی در باره پرونده "جمال خاشقجی" روزنامه‌نگار ناپدید شده سعودی گفت و گو کردند و به حفظ روابط برادرانه با کشور ترکیه و پایبندی ترکیه به حفظ این روابط برادرانه با سعودی‌ها تاکید کردند که هیچ کس نمی‌تواند استواری و صلابت این روابط را خدشده‌دار کند.

به گزارش خبرگزاری موج، منابع مطلع به شبکه الجزیره اعلام کردند، ملک سلمان، پادشاه عربستان و رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، در تماس تلفنی در باره پرونده "جمال خاشقجی" روزنامه‌نگار ناپدید شده سعودی گفت و گو کردند. بر اساس اطلاعات بدست آمده خالد حمیدان، رئیس سازمان اطلاعات عربستان برای بررسی پرونده جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار ناپدید شده سعودی روز یکشنبه وارد ترکیه شد و با مقامات این کشور درباره بررسی پرونده خاشقجی دیدار کرد.

خاشقجی دوم اکتبر برای گرفتن مدارک مورد نیاز جهت ازدواج دومش به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول رفت و از آن زمان اثری از او نیست. رسانه‌های ترکیه به نقل از مقامات این کشور اخباری از شکنجه و قتل او به دست افسران امنیتی سعودی در داخل ساختمان کنسولگری و مثله کردن جسد او مطرح می‌کنند در حالیکه مقامات ریاض این اتهامات را تکذیب می‌کنند.

در این راستا سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان روز یکشنبه تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه برقرار کرد و به بررسی پرونده خاشقجی پرداخت.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) گزارش داد، ملک سلمان از اردوغان به دلیل استقبالش از پیشنهاد سعودی مبنی بر تشکیل کارگروهی مشترک برای بررسی زوایای پرونده ناپدید شدن خاشقجی تشکر کرد.

ملک سلمان بر تمایل و اصرار عربستان به حفظ روابط برادرانه با کشور ترکیه و پایبندی ترکیه به حفظ این روابط برادرانه با سعودی‌ها تاکید کرد و گفت:‌ هیچ کس نمی‌تواند استواری و صلابت این روابط را خدشده‌دار کند.

براساس گزارش این خبرگزاری، اردوغان نیز بر حفظ روابط برادرانه، تاریخی، ویژه و محکم بین دو کشور و دو ملت برادر و نیز پایبندی‌اش به تقویت این روابط و توسعه آن تاکید کرد.

منابع در ریاست جمهوری ترکیه اظهار داشتند، اردوغان با ملک سلمان موضوع افشای ابهامات ناپدید شدن خاشقجی را در میان گذاشت.

این تماس تلفنی ملک سلمان با اردوغان در میان افزایش فشارهای بین‌المللی بر عربستان انجام گرفته که خواهان سرعت روشن شدن سرنوشت خاشقجی هستند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرده در صورت اثبات دست داشتن عربستان در قتل این روزنامه‌نگار منتقد تحریم‌ها و مجازات‌هایی سخت علیه ریاض اعمال می‌کند.

وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان نیز در بیانیه‌ای مشترک از مقامات عربستان و ترکیه خواستند تحقیقات قابل اعتمادی را در این پرونده انجام دهند.

در راستای این پرونده، ملک حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین نیز تماسی تلفنی با ملک سلمان برقرار کرد و ملک سلمان هر گونه اخبار و ادعاها که وجهه این کشور را هدف گرفته رد کرد و بر حفظ جان شهروندانش در هر جایی تاکید کرد.

 

 

بیشتر بخوانید:

پیگیری قتل "جمال خاشقجی" از سوی اردوغان

کشف هویت 15 نیروی پلیس عربستان در رابطه با قتل "خاشقجی"

البرادعی ناپدید شدن خاشقجی را اجباری می داند

ردزنی کامیون سیاه رنگ با پلاک دیپلماتیک، سرنخی تازه از پرونده "جمال خاشقجی

انتقادات "جمال خاشقجی" از ما صادقانه بود

اظهار امیدواری ترامپ از حل شدن پرونده "جمال خاشقجی"

ابراز نگرانی دولت انگلیس درباره سرنوشت "جمال خاشقجی

هفت مظنون پرونده "جمال خاشقجی" در ترکیه شناسایی شدن

تصمیم پادشاهی سعودی بر حذف جمال خاشقچی، اقدام علیه دموکراسی است

حضور تلویحی رژیم سعودی در قتل احتمالی "جمال خاشقجی"

برلین از ناپدید شدن"جمال خاشقجی" به شدت نگران است/خبرنگاران در سراسر جهان نیاز به امنیت شغلی دارند

در خواست برکناری ولیعهد عربستان