فعال حقوق بشری اهل چچن که از ماه ژانویه در این جمهوری روسیه زندانی است، برنده جایزه حقوق بشر شورای اروپا شد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مجمع پارلمانی شورای اروپا، جایزه حقوق بشر واکلاو هاول را به ایوب تیتیف که رییس مرکز یادبود حقوق بشر روسیه در چچن است، اعطا کرد.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که تیتیف یکی از شجاع‌ترین مدافعان حقوق بشر است که در طول 9 سال گذشته ریاست این مرکز را در چچن بر عهده دارد. ناتالیا استمیروا جانشین وی، در سال 2009 ربوده و کشته شد.

تیتیف در چچن به ظن همراه داشتن مواد مخدر دستگیر شد در حالی که منتقدان می‌گویند این پرونده ساختگی و به هدف خاموش کردن صدای او مطرح شده است.

در سال 2016 این جایزه به نادیا مراد، زن ایزدی فعال در زمینه مبارزه با خشونت و تجاوز جنسی که امسال برنده جایزه صلح نوبل شد، اعطا شده بود.

این جایزه در حالی اعطا شد که چندی قبل رمضان قدیروف رهبر جمهوری چچن وعده داد که فعالیت فعالان حقوق بشری را در این جمهوری روسیه ممنوع می‌کند.

چچن از سال 2004 تاکنون تحت رهبری رمضان قدیروف، متحد پوتین قرار داشته است. دولت‌های غربی می‌گویند مقام‌های این جمهوری اقدام به سرکوب مخالفان سیاسی، تبعیض علیه زنان و اذیت و آزار اقلیت‌ها می‌کنند. رهبران چچن این ادعا را رد می‌کنند.