در پی اختلاف تجاری چین و آمریکا وزاری خارجی دو کشور در حالی اقدامات یکدیگر را در کنفرانس خبری زیر سوال بردند که پمپئو اعلام کرد که در بسیاری موارد اختلاف نظرها میان چین و آمریکا وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به چین که در ادامه تور آسیایی وی به کشورهای ژاپن، کره شمالی و کره جنوبی انجام شد؛ ظاهراً نتیجه چندان دلچسبی در پی نخواهد داشت چرا که از همان آغاز، اظهاراتی که میان او و وانگ ئی، همتای چینی رد و بدل شد؛ نشان از سردی رابطه چین و آمریکا بود.

در کنفرانس خبری مشترک، وانگ تاکید کرد اخیراً طرف آمریکایی به‌ طور مکرر به اختلاف تجاری واشنگتن- پکن دامن زده است. آمریکا همچنین اقداماتی را در خصوص مسئله تایوان اتخاذ کرده که به حقوق چین ضرر می‌رساند حال آنکه واشنگتن انتقادهای بی‌اساسی به سیاست خارجی و داخلی چین دارد.

پمپئو هم در پاسخ گفت: ما در باب مسائلی که نام بردید، اختلاف‌نظر اساسی داریم. آمریکا نگرانی عظیمی از بابت اقدامات چین دارد!

ادعای پمپئو در حالی مطرح می‌شود که اقدامات چین پاسخی به رفتارهای اخیر آمریکا است که دایره آن جنگ تجاری آمریکا با چین، جانبداری از تایوان، عدم دعوت از چین برای شرکت در رزمایش «ریم آو پاسیفیک»  و تحریم نظامی چین به دلیل خرید جنگنده‌ها و موشک‌های روسی را شامل می‌شود.