​وزیر خارجه اسبق آمریکا، خروج آمریکا از برجام را اشتباهی بزرگ توصیف کرد و مدعی شد تلاش برجام هدایت ایران به سمت مسیری متفاوت بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج، جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در نشست اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا، خروج دولت ترامپ از برجام را "اشتباهی عظیم" توصیف کرد و مدعی شد برجام تلاش داشته ایران را به سمت مسیری متفاوت هدایت کند.

او ادعا کرد: «فکر می‌کنم خروج آمریکا از برجام، اشتباهی عظیم بود. دلایل متعددی وجود دارد. اقدام او (ترامپ) در خروج از برجام، در واقع، پیچیده‌ترین و سرسخت‌ترین نیرو‌ها در داخل ایران را تقویت کرده است.»

جان کری گفت: «لازم است مردم این نکته را به خاطر داشته باشند که آیت‌الله خامنه‌ای قاطعانه مخالف مذاکره با ایالات متحده بود. او می‌گفت: شما نمی‌توانید به آمریکا اعتماد کنید.»

وزیر خارجه اسبق آمریکا در ادامه در واکنش به انتقاد دولت ترامپ از محدود بودن برجام گفت دولت اوباما تصمیم گرفت مذاکرات با ایران را به مسئله هسته‌ای محدود کند تا بعد از حل آن به سراغ مسائل دیگری مانند برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران برود.

وی در این باره تصریح کرد: از نظر ما بهتر بود که ابتدا اجازه ندهیم ایرانی‌ها به سلاح هسته‌ای دست پیدا کنند و سپس با آنها بر سر مسائل دیگر توافق کنیم.

جان کری همچنین در این نشست با هشدار نسبت به عواقب خروج دولت ترامپ از برجام بار دیگر اظهارات قبلی خود مبنی بر اینکه سران مصر و عربستان در زمان دولت اوباما، آمریکا را به جنگ با ایران تشویق می‌کردند را تکرار کرد.