مقامات آمریکایی در وزارت دفاع اعلام کردند که برنامه سفر وزیر دفاع آمریکا به چین که قرار بود نشست دوجانبه امنیتی و مشترک با همتای چینی خود باشد، لغو شده است.

 

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از آسوشیتدپرس، مقامات وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه اعلام کردند، سفر وزیر دفاع به چین که قرار بود در ماه میلادی آینده (اکتبر) که قرار بود نشست دوجانبه امنیتی و مشترک از سوی وزیر دفاع چین و آمریکا انجام شود، لغو شده است.

اگرچه پیش از این سفر ماتیس به چین بصورت رسمی اعلام نشده بود، اما منابع غیررسمی اعلام کرده بودند که وزیردفاع آمریکا تصمیم داشت تا با سفر به چین در نشست دوجانبه امنیتی و مشترک با همتای چینی خود شرکت کرده و در این ارتباط گفت وگو کند. تنش در روابط تجاری چین و آمریکا به سایر حوزه‌ها در روابط دو طرف کشیده شده و چند روز پیش نیز پکن نسبت به عبور یک ناو آمریکایی در آب‌های دریای چین جنوبی هشدار داده بود.

با این حال اعلام لغو سفر وزیردفاع آمریکا به چین تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که چین نشست امنیتی که قرار بود در ماه میلادی آینده (اکتبر) با حضور جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا برگزار شود، لغو کرده است.

لغو این سفر به دنبال افزایش تنش‌های لفظی میان پکن و واشنگتن بر سر افزایش متقابل تعرفه‌های تجاری صورت می‌گیرد که طی چند هفته گذشته با اعمال تعرفه‌های جدید دولت ترامپ بر بخشی از کالاهای چینی تشدید شده است.

جمعه گذشته هم وزیرخارجه چین روابط کشورش با آمریکا را شکننده عنوان و در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که پکن اجازه سواستفاده از مسائل تجاری از سوی واشنگتن را نخواهد داد.