اردوغان در پایان سفر سه روزه خود به آلمان وارد شهر کلن شد ویکی از بزرگترین مساجد اروپا را در این شهر افتتاح کرد.

به گزارش خبرگزاری موج،  «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در پایان سفر سه روزه خود به آلمان یکی از بزرگترین مساجد اروپا را در شهر کلن که جمعیت قابل توجهی از ترک‌تباران را در خود جای داده است، افتتاح کرد.

این مسجد با حضور جمعی کثیر و با از قرائت قرآن و سخنرانی اردوغان افتتاح شد. در این مراسم صدها نفر از جمله جامعه کرد‌ها هم حضور داشتند. اردوغان در سخنرانی گفت که همگرایی برای جامعه ترک‌تبارها در آلمان که ۳ میلیون نفر هستند، حیاتی است و این مسجد در این زمینه نقش خواهد داشت.

رئیس جمهور ترکیه در پایان سفر خود، دیدار به مقامات آلمانی را بسیار موفقیت‌آمیز ارزیابی کرد و گفت: «از دید من دیدارهای دو روزه دوستی طولانی مدت میان ترکیه و آلمان را تحکیم کرد.» وی همچنین گفت که آلمان و ترکیه باید به منافع مشترک تمرکز داشته باشند و برخی اختلافات را کنار بگذارند.

روابط ترکیه و آلمان از سال ۲۰۱۶ و پس از اتفاقات مختلفی از جمله وقوع کودتای نافرجام، تصمیم آنکارا به برگزاری همه‌پرسی تغییر قانون اساسی و برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری رو به وخامت گذاشت. آنکارا از جولای ۲۰۱۶، بیش از۷۰ هزار نفر را بازداشت و حدود ۱۷۰ هزار نفر را از مشاغل دولتی اخراج کرد.

درپی این اقدامات بود که چندین کشور اروپایی با انتقاد شدید از نقض حقوق بشر و آزادی بیان در ترکیه، توقف روند مذاکرات را برای عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، خواستار شدند. این تصمیم کشورهای اروپایی باعث بروز تنش‌های دیپلماتیک جدید با ترکیه و آغاز جدال لفظی بین سران این کشورها شد.