وزیرخارجه چین در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به جنگ تجاری پیش آمده بین پکن و واشنگتن اعلام کرد که چین به کسی باج نمی دهد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شینهوا، «وانگ ئی» وزیر خارجه چین با اشاره تلویحی به دشمنی های آمریکا و جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن گفت: چین نه به فشارها گردن می‌نهد و نه باج می دهد.

وی ادامه داد: تجارت جهانی ماهیتی مکملی و برد– برد دارد و نباید آن را یک بازی مجموع – صفر در نظر گرفت که منافع یکی، به ضرر دیگران باشد.

وزیر خارجه چین در کنایه‌ای آشکار به سیاست‌های واشنگتن افزود: هیچ کشوری اجازه ندارد منافع خود را بالاتر از دیگران قرار دهد. سیاست حمایت‌گرایی برای کشورهای حامی آن ضررآفرین است و اقدامات یکجانبه، به همه ضربه می‌زند.

آمریکا تاکنون به بهانه کسری تجاری بالای خود با چین، تعرفه های گمرکی سنگینی را بر کالاهای وارداتی از این کشور اعمال کرده؛ موضوعی که با اقدام مشابه چین و شکایت دولت این کشور به سازمان تجارت جهانی همراه شده است.

در هفته گذشته نیز دو کشور اعمال تعرفه ۲۶۰ میلیارد دلاری را بر کالاهای یکدیگر آغاز کردند.

کسری تجاری آمریکا با چین در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۳۷۵ میلیارد دلار بوده؛ موضوعی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از آن به عنوان دلیلی برای تغییر سیاست های تجاری کاخ سفید یاد کرده است.

وی از زمان رقابت‌های انتخاباتی تاکنون، بارها به روابط تجاری آمریکا با چین خرده گرفته و منتقدان سرسخت سیاست‌های اقتصادی این کشور را به سمت‌های مهمی در وزارت بازرگانی و دفتر نمایندگی آمریکا در امور تجاری گماشته است.