گزارش جدید سازمان ملل حاکی است، ذخائر مالی گروه تروریستی داعش به شدت کاهش یافته، اما تمام نشده و در حال حاضر بالغ بر چند صد میلیون دلار می باشد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روسیا الیوم، در گزارش جدید ' آنتونیو گوترش ' دبیر کل سازمان ملل درباره 'خطر داعش' آمده است: داعش در ابتدای سال 2018 استخراج سوخت را از دست داد، اما کاهش عملیات نظامی علیه آن، به این گروه اجازه فعالیت در چند میدان نفتی در شرق سوریه را داده است.
'گوترش' در این گزارش افزود: در نهایت ' نفت ' همچنان منبع مالی داعش است در حالی که برای رفع نیازهای مالی خود وفروش آن در منطقه از روش های ابتدایی برای استخراج نفت استفاده می کند.

منبع درآمد داعش باج گیری از شبکه های توزیع سوخت

وی تاکید کرد: منابع دیگر درآمد داعش باج گیری از شبکه های توزیع سوخت، گرفتن مالیات از فروشگاه ها در مناطق تحت اشغال خود به صورت کلی و جزیی و ربودن تجار محلی برای گرفتن باج است .
'گوترش' افزود: داعش با سرمایه گذاری در پروژه های مختلف منطقه موقعیت خود را در برخی زمینه ها از جمله شرکت های ساخت وساز، صرافی، کشاورزی، ماهیگیری و املاک به ویژه هتل ها تقویت کرده است.
دبیر کل سازمان ملل در این گزارش نسبت به انتقال فعالیت عوامل مالی داعش و برخی اعضای این گروه به کشورهای همسایه ابراز نگرانی کرد.