هیأت کارشناسی سازمان ملل مدعی است کره شمالی نه‎تنها برنامه هسته‎ای-موشکی خود را متوقف نکرده بلکه در نیمه نخست سال ۲۰۱۸، تحریم‎های بین‎المللی را نیز نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از فرانس‌پرس، هیات کارشناسی سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود به افشای فعالیت های هسته ای کره شمالی پرداخت.

هیأت کارشناسی سازمان ملل در گزارش ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۸، مدعی شد: کره شمالی برنامه هسته‌ای-موشکی خود را متوقف نکرده و تلاش‌ برای دور زدن تحریم‌بین‌المللی از راه تبادل کشتی به کشتی محصولات نفتی و زغال‌سنگ را افزایش داده است.

پیونگ‌یانگ همچنین متهم به مشارکت در قاچاق تسلیحاتی به مقصد یمن، سوریه و لیبی است

دراین‌میان، تبادل کشتی به کشتی محصولات پتروشیمی که در سطح دریا صورت می‌گیرد با درگیر کردن ۴۰ فروند کشتی و ۱۳۰ شرکت تجاری، اصلی‌ترین شیوه دور زدن تحریم‌ها عنوان شده است.

این هیأت کارشناسی در ادامه اتهامات نسبت داده شده به کره شمالی، حجم درآمدهایی را که در بازه زمانی اکتبر تا مارس از صادرات غیرقانونی کالاهای مشمول تحریم نظیر فولاد و آهن نصیب پیونگ‌یانگ شده است، ۱۴ میلیون دلار برآورد کرد. گفتنی است گزارش این هیأت کارشناسی درحالی به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شد که دیروز جمعه، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده از اعمال تحریم های جدید علیه کره شمالی خبر داد.