پس از انتشار توئیت های ترامپ درباره توافق امضا شده با رهبر کره شمالی، وزیر خارجه این کشور در نشستی عنوان کرد: رهبر کره شمالی یک تعهد شخصی داده است. او اعتبارش را در این مسیر قرار داده است همان طور که ما این کار را انجام می دهیم.

به گزارش خبر گزاری موج، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در نشست کابینه در کاخ سفید بر این مساله پافشاری کرده است که کره شمالی به وعده مبهم خود برای خلع سلاح هسته ای پایبند خواهد بود، در غیر این صورت اعتبار و شهرت بین المللی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی آسیب خواهد دید.

وی در ادامه تصریح کرد: رهبر کره شمالی یک تعهد شخصی داده است. او اعتبارش را در این مسیر قرار داده است همان طور که ما این کار را انجام می دهیم.

اظهارات پامپئو تنها چند دقیقه پس از انتشار توئیت های ترامپ درباره توافق امضا شده با رهبر کره شمالی در نشست سنگاپور بوده است.

ترامپ در این توئیت نوشت: سندی که ما امضا کردیم، اگر افراد واقعا آن را برای افکار عمومی بخوانند، ملاحظه خواهید کرد که یک بیانیه درجه یک است. ما به سرعت می توانیم خلع سلاح کره شمالی را آغاز کنیم. هیچ کسی تصور نمی کرد که چنین چیزی ممکن باشد. اگر یک سال و نیم قبل را به یاد بیاورید همه درباره احتمال وقوع جنگ صحبت می کردند، احتمال درگیری با کره شمالی.

ترامپ دیدار اخیر خود با رهبر کره شمالی را یک موفقیت قابل توجه و چشمگیر ارزیابی کرده است. ترامپ ابراز اطمینان کرده است که کره شمالی به یک کشور موفق و بزرگ تبدیل خواهد شد.

ولی مساله این است که هنوز یک مشکل وجود دارد و آن این است که کره شمالی تسلیحات هسته ای در اختیار دارد و توافق امضا شده بین ترامپ و کیم شامل هیچ گونه روند راستی آزمایی خلع سلاح نمی شود.

در حالی که ترامپ و کیم یک بیانیه مبهم کوتاه را امضا کرده اند و دو طرف بر سر خلع سلاح هسته ای به توافق رسیده اند ولی هنوز این مساله به درستی مشخص نیست که تعریف دقیق دو طرف از خلع سلاح چیست . اقدام ترامپ در تعلیق مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی نیز با انتقادات زیادی از سوی نمایندگان آمریکایی و محافل سیاسی داخلی روبرو شده است.