امارات در اعتراقی عنوان کرد که اتحادیه عرب در به تعلیق انداختن سوریه در عضویت برای اتحادیه عرب اشتباه بود

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روزنامه رای الیوم، "عبدالباری عطوان" با اشاره به اعتراف غیرمنتظره "انور قرقاش" وزیر مشاور امور خارجه امارات متحده عربی به اشتباه بودن تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب آن را "اعتراف شجاعانه" توصیف کرده و پرسید: مواضع بعدی در قبال بحران سوریه چیست؟

مواضع بعدی امارات و عرب های خلیج فارس چه خواهد بود؟

باید پرسید پس از این اعتراف، مواضع بعدی امارات و یا سایر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس که آنان نیز به نوعی در قبال بحران سوریه مرتکب اشتباه شدند و یا در آن دخالت نظامی داشته و یا میلیاردها دلار را برای آن هزینه کردند، چگونه خواهد بود؟

درست است که امارات مانند سایر کشورهای عرب همسو، از گروههای مسلح و شبه نظامیان در سوریه حمایت مالی بعمل نیاورد و روابطش را با سوریه حفظ کرد، اما جزء مهمی از مجموعه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بود که در طرح آمریکایی، اروپایی و ترکی برای تغییر نظام کنونی سوریه با استفاده از هر راه و شیوه نظامی پیش از سیاسی مشارکت داشت.

قرقاش در این باره گفت، اتحادیه عرب و مجموعه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس که اکنون بر آن تسلط دارند، از هرگونه نفوذ سیاسی و یا کانال باز برای چگونگی حل و فصل بحران سوریه محروم شدند.

اعتراف درست اما سطحی

این توضیح درست و منطقی اما ثانوی و ساده است، زیرا موضوع بسیار عمیق تر از این است و "دور کردن" و به عبارت بهتر "اخراج" سوریه ناشی از اعتماد به نفس اعضای این اتحادیه درآن زمان بود که حاصل یک ارزیابی اشتباه مبنی بر حتمی بودن سرنگونی نظام حاکم دمشق در طور چند هفته و یا چند ماه بود؛ چیزی که تحقق نیافت و البته اگر نتایج تحولات سوریه با آنچه امروز شاهدیم، متفاوت بود، این اعتراف هم در کار نبود و چیزی که اشتباه توصیف شده است، درست از آب در می آمد.

این موضوع فقط به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب محدود نبود، بلکه خطرناک تر از آن بوده و شامل تلاش برای اعطای کرسی سوریه به هیئت مخالفان سوری و قانونمند کردن دخالت نظامی در این کشور در چارچوب نقشه سرنگونی نظام حاکم آن بود که کشورهای عربی تحت عنوان مجموعه موسوم به "گروه دوستان ملت سوریه" به رهبری آمریکا و حضور ترکیه  در این خصوص نقش فعالی داشتند.

اعتراف قرقاش دو هفته بعد از اظهارات بشار اسد

این گام امارات و یا همان اعتراف به اشتباه بودن تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب در حالی است که تقریبا دو هفته پیش "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه در یک گفت وگوی مطبوعاتی با اصحاب رسانه سوریه از بهبود روابط با قطر خبر داد.

این بهبود روابط کاملا در پوشش اخبار شبکه الجزیره قطر و تغییر لحن آن نمود یافت، از جمله اینکه الجزیره سخنان سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله را به طور مستقیم پخش کرد و در مورد بشار اسد به جای رئیس نظام از عبارت رئیس جمهور سوریه استفاده کرد.

علاوه  بر این عربستان سعودی فعالیت هیئت عالی گفت وگوها را که مقر آن در ریاض است، متوقف کرد و "دونالد ترامپ " رئیس جمهور آمریکا از هزینه کردن بی حاصل  70 میلیارد دلار در سوریه ابراز ندامت کرد.

با این توضیحات سوال مهمی که مطرح است اینکه این اعتراف چه گامهای عملی در قبال بحران سوریه را به دنبال خواهد داشت؟

راه اصلاح اشتباه در قبال سوریه چیست؟

به عبارت دیگر این اشتباه چگونه اصلاح میشود؟ آیا با بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب؟ آیا سوریه بازگشت به این مجموعه منطقه ای را که از آن بیرون شده و توطئه سرنگونی آن و نیز سلب مشروعیت آن را در سر داشتند، خواهد پذیرفت؟ آیا جبران این اشتباه مشارکت فعال و سخاوتمندانه در بازسازی قریب الوقوع سوریه خواهد بود؟

سوال مهم تر اینکه اشتباه بعدی که قرقاش و دوستانش در شورای همکاری خلیج فارس به آن اعتراف خواهند کرد چیست؟ جنگ کنونی در یمن و یا جنگ قریب الوقوع علیه ایران؟ یا تلاش برای عادی سازی پنهانی با رژیم اشغالگر اسرائیل؟