موگرینی در تماسی تلفنی با وزیر خارجه ژاپن به بحث در مورد تحولات شبه جزیره کره و توافق هسته ای پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج،  فدریکا موگرینی، در تماس تلفنی با تارو کونو، وزیر امور خارجه ژاپن در خصوص موضوه شبه جزیره کره و توافق هسته ای گفتگو کردند.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، موگرینی و تارو کونو درباره ضرورت حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به عنوان مساله‌ای بسیار مهم برای امنیت منطقه و فراتر از آن گفت‌وگو کردند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که این اتحادیه تا زمانی که ایران به اجرای تعهدات خود ذیل برجام ادامه دهد، همان‌طور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون در 11 گزارش پیاپی‌اش پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرده است، به ادامه اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای متعهد خواهد بود.

مسئول سیاست خارجی اتجادیه اروپا همچنین وزیر امور خارجه ژاپن را در جریان اقدامات این اتحادیه برای حصول اطمینان از تداوم روابط اقتصادی با ایران پس از تصمیم آمریکا برای وضع مجدد تحریم‌های مرتبط هسته‌ای علیه تهران قرار داد.

موگرینی و کونو درباره اوضاع شبه جزیره کره، به‌ویژه هدف مشترک دو طرف برای خلع سلاح هسته‌ای کامل، قابل راستی‌آزمایی و برگشت ناپذیر این شبه جزیره به تبادل نظر پرداختند و توافق کردند که در هفته‌های آینده به تماس‌هایشان درباره این دو موضوع ادامه دهند.