موج

پس از حمله به کاخ الخزامی و غیبت چهل روزه بن سلمان از صحنه سیاسی عربستان، گمانه زنی های زیادی در مورد سرنوشت وی مطرح می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، در ابتدای اردیبهشت ماه خبر تیراندازی در کاخ محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان منتشر شد. طولانی شدت درگیری و عدم پوشش این خبر توسط رسانه های سعودی گمانه زنی های مختلفی را ایجاد کرد که اصلی ترین آنها سوء قصد جدی به جان بن سلمان بود.

در همین حال تصاویری از پرواز پهپاد و جان باختن دو تن در اطراف این کاخ در شبکه های مجازی منتشر شد. سانسور شدید خبری در نهایت با سخنان رئیس پلیس ریاض به پایان رسید. وی بدون هیچ توضیحی درباره تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، وجود اجساد در عکس ها، حضور سنگین نیروهای گارد ملی با خودروهای زرهی، دلیل تیراندازی یک ساعته را نزدیک شدن یک پهپاد اسباب بازی به قصر سلطنتی عنوان کرد. پس از این موضع گیری رسمی، سایر رسانه های عربستان نیز با تکرار همین سخنان، خبر مذکور را پوشش دادند. 

الخزامی

اما از آن زمان تا امروز که بیش از چهل روز از حادثه می گذرد نه تنها بن سلمان در هیچ مراسمی حضور نیافته بلکه هیچ تصویری از محمد بن سلمان نیز منتشر نشده است. لذا روزنامه کیهان چند روز قبل در مطلبی عنوان کرد ولیعهد سعودی در این حادثه کشته شده است. در پاسخ به این اظهارات بدر العساکر، رئیس دفتر ویژه بن‌سلمان، عکسی از ولیعهد در کنار عبدالفتاح السیسی، محمد بن زاید، ولی‌عهد ابوظبی و حمد بن عیسی، پادشاه بحرین در حساب توییتری خود منتشر کرد. اما زمان و مکان عکس مشخص نیست و همین موضوع بر ابهام سرنوشت بن سلمان افزود.

در این میان مجتهد یکی از کاربران معروف فضای مجازی عربستان و از افشاگران پشت پرده دولت سعودی که در ابتدای وقوع درگیری در کاخ بن سلمان نوشت: هدف این تیراندازی، شخص ولیعهد است، امروز عنوان کرد پس از حمله مذکور، محمد بن سلمان در کشتی تفریحی اش در دریای سرخ به سر می برد و دستورات لازم را ار آنجا صادر می کند تا شورشی ها گمان کنند وی زخمی شده و علیه او اقدامی کنند. هدف ولیعهد از این کار  برای فرصت به مخالفان برای دست زدن به کاری است که بتواند با دستاویز قرار دادن آن آنها را از میان بردارد.

این گمانه در شرایطی مطرح می شود که پایگاه اینترنتی مرآه الجزیره به نقل از منابع ویژه دیپلماتیک در ریاض اعلام کردند گارد ملی عربستان سعودی در حال اقداماتی علیه بن سلمان است و این کشور به زودی شاهد اقدامات بی‌سابقه‌ای با حمایت قبایل منطقه میانی و افسران ارشد گارد ملی خواهد بود.

به گفته منابع اطلاعاتی، افسران ارشد گارد ملی عربستان در حال هماهنگی‌های عملیاتی هستند و شاهزاده‌های مخالف بن سلمان پیام‌هایی محرمانه را میان احمد بن عبدالعزیز، عموی او و متعب بن عبدالله و محمد بن نایف، پسر عمو‌های او رد و بدل می‌کنند.

خبر مذکور که دربرگیرنده نام محمد بن نایف به عنوان یکی از شاهزاده های مخالف و فعال در زمینه حذف بین سلمان از آن جهت اهمیت دارد که ملک سلمان در سال 2017  بن نایف را از ولیعهدی برکنار کرد و پسرش را در این منصب قرار داد. تصمیمی که با واکشن های جدی در داخل خاندان سعودی روبرو شد. بر اساس این تغییر در هرم قدرت، ادامه سلطنت آل سعود در خانواده ملک سلمان خواهد بود و در واقع می توان گفت ملک سلمان با کنار زدن یک شاهزاده باتجربه 56 ساله و جایگزینی وی با پسر جوان 32 ساله اش کودتایی در خاندان سعودی انجام داد. شخص پادشاه که آخرین پسر عبدالعزیز، بنیانگذار سلطنت سعودی ها در عربستان، طبق دستور پدر به تخت نشست ولی انتظار می رفت جانشین وی فردی با تجربه باشد اما ملک سلمان بنا به علقه های خانوادگی، تصمیم گرفت پادشاهی در خانواده خودش ادامه یابد.

از این رو دور از انتظار نیست که بن نایف با همراهی دیگر مخالفان سیاست های تندورانه سیاسی، اقتصادی و نظامی بن سلمان به دنبال حذف وی از گردونه قدرت باشد.

این در حالی است که چند روز قبل پس از انتشار گفتگوی تلفنی بن سلمان با وزیر خارجه آمریکا برخی مدعی شدند، علت پنهان ماندن ولیعهد از دوربین ها، مجروحیت وی است. ضمن آنکه گروهی نیز واکنش رئیس دفتر ویژه بن سلمان را تاییدی بر کشته شدن او می دانستند.

در همین راستا به نظر نمی رسد ولیعهد جوان سعودی جانش را در حادثه یک ماه قبل از دست داده باشد و همان طور که برخی منابع اعلام کردند وی در پناه حمایت آمریکا و نیرو‌های بلک واتر و گارد سلطنتی پنهان شده و به نوعی آماده واکنش به چنین کودتایی از راه دور و در فضای کامل امن است.

اما به واقع مشخص نیست محمد بن سلمان تا چه زمانی بنا دارد از انظار مخفی باشد و از راه دور هیات وزیران و سیاست های کلان عربستان را مدیریت کند و آیا کودتای علیه وی محدود به بازه زمانی خاصی است و یا اینکه ولیعهد مجبور خواهد بود سالیان درازی با شدیدترین تدابیر امنیتی ادامه حیات دهد.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها