روند صلح دوجانبه افغانستان و پاکستان در چهارمین نشست مقامات وزارت خارجه دو کشور نهایی شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روزنامه پاکستان، وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که در چهارمین نشست مقامات وزارت خارجه افغانستان و پاکستان در اسلام آباد، برنامه افغانستان و پاکستان برای صلح وهمبستگی نهایی شد.

برنامه صلح، هفت اصل کلیدی دارد

بر اساس این گزارش، برنامه عملی افغانستان و پاکستان برای صلح، هفت اصل کلیدی دارد و برای عملی شدن این اصل‌ها از جمله مبارزه با تروریسم و گسترش همکاری‌های دو جانبه گروه‌های کاری مشترک ایجاد شده است.

مواردی‌که دو طرف روی آن توافق داشتند، به شرح ذیل است:

  1. پاکستان از روند صلح  به رهبری و مالکیت افغانستان پشتیبانی می‌کند.
  2. دو کشور به صورت مشترک اقدامات جدی را برای ازمیان برداشتن عناصری ‌که امنیت دو کشور را تهدید می‌کنند، روی کار خواهند گرفت.
  3. دوطرف متعهدند که جلو استفاده کشورها، گروه‌ها و افراد را از خاک افغانستان و پاکستان به منظور تهدید این دو کشور بگیرند.
  4. افغانستان و پاکستان به منظور عملی شدن تعهداتی‌که سپرده اند، یک مکانیسم نظارتی و هماهنگی را که از سوی مقام‌های دو کشور اجرایی خواهد شد، ایجاد می‌کنند.
  5. دو کشور متعهدند که از نقض حریم هوایی و تمامیت ارضی یکدیگر اجتناب کنند.
  6. دو کشور تعهد دارند که به جای انتقاد از همدیگر، از برنامه عملی‌که میان دو کشور وجود دارد، برای حل چالش‌ها و نگرانی‌ها استفاده کنند.
  7. ایجاد گروه‌های کاری برای عملی شدن تمامی مواد تفاهم پاکستان و افغانستان و نیز مواردی‌که در بالا ذکر شدند.

«صبغت الله احمدی» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که در این خصوص ۶ کمیته کاری ایجاد شده است و توافق درباره مبارزه با تروریسم، توسعه مشترک اقتصادی، همکاری‌های امنیتی، کاهش خشونت‌ها، برگشت مهاجرین، همکاری‌های سیاسی و کمک به روند صلح افغانستان نیز انجام شده است.