اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تا پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود این اتحادیه نیز به توافق پایبند خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری موج، به دنبال اعلام رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام اتحادیه اروپا بیانیه ای صادر کرد.

در بیانیه رسمی اتحادیه اروپا که امروز (چهارشنبه) در پایگاه اطلاع رسانی شورای این نهاد منتشر شد، آمده است: اتحادیه اروپا از بیانیه رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته ای برجام عمیقا متاسف است. برجام بطور اجماعی به تایید قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل رسیده و مولفه ای کلیدی از ساختار منع اشاعه هسته‌ای جهانی است و برای امنیت منطقه حیاتی است.

در این بیانیه که توسط فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از این اتحادیه منتشر شد، تاکید شده است: تا زمانی که ایران به اجرای تعهدات مرتبط با هسته‌ای خود ادامه دهد، چنانکه تاکنون انجام داده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در 10 گزارش پیاپی آن را تایید کرده است، اتحادیه اروپا به ادامه اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای متعهد خواهد ماند.

اتحادیه اروپا

بیانیه افزوده است: برداشتن تحریم های مرتبط با (فعالیتهای) هسته ای بخش مهمی از توافق هسته ای است و اتحادیه اروپا بارها تاکید کرده است که برداشتن تحریم ها تاثیری مثبت بر روابط تجاری و اقتصادی با ایران دارد. اتحادیه اروپا بر تعهد خود برای تضمین اجرای این مساله تاکید می کند.

برجام نتیجه 12 سال دیپلماسی است 

در پایان بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: برجام نتیجه 12 سال دیپلماسی است که در مورد هدف اصلی آن نتیجه داده و کار کرده است. اتحادیه اروپا مصمم است که با جامعه بین المللی برای حفظ این توافق کار کند.