دبیرکل سازمان ملل هشدار داد در جنگ سردی که نشانه‎های بازگشت آن از هم اکنون در راه است، آمریکا و روسیه دیگر مانند دوره پیش، کنترل همه را به دست ندارند و حالا با شماری از کشورها نظیر ایران، ترکیه و عربستان سعودی مواجه هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در مصاحبه با شبکه «اس وی تی» سوئد، از وجود شواهدی مبنی بر بازگشت جهان به دوره جنگ سرد خبر داد.

ایران، ترکیه و عربستان سعودی  در جنگ سرد جدید حضور دارند

وی در این باره گفت: نشانه‌های واضحی مبنی بر بازگشت جهان به دوره جنگ سرد وجود دارد حال‌آنکه این بار جنگ سرد متفاوت از گذشته است چراکه در درجه اول، آمریکا و روسیه دیگر مانند دوره پیش، کنترل همه را به دست ندارند و حالا با شماری از کشورها نظیر ایران، ترکیه و عربستان سعودی مواجه هستیم که در سطح منطقه بسیار فعال هستند. مشخص است که دیگر با ۲ بلوک همگن که به خوبی کنترل می‌شوند، سر و کار نداریم.

آنتونیو گوترش

در جنگ سرد مکانیسم‌های  گفتگو و ارتباط حاکم بود

گوترش ادامه داد: دوم آنکه در طول جنگ سرد مکانیسم‌های  گفتگو و ارتباط حاکم بود تا از بابت اینکه خطر تقابل از کنترل خارج نخواهد شد، اطمینان حاصل شود. این درحالی است که امروزه چنین مکانیسم‌هایی وجود ندارد.

وی در نهایت گفت: به همین دلایل است که وضعیت چنین خطرناک شده بود و خوشحالم از اینکه اوضاع آرام شده است و امیدوارم در آینده برای پرهیز از آنچه هفته گذشته اتفاق افتاد اجماع نظر حاصل شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج