در تماس های تلفنی میان سران چین، انگلیس و ترکیه موضوع بحران سوریه بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری موج، شی جین پینگ در تماس تلفنی جداگانه با سران انگلیس و ترکیه، ضمن تاکید بر توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با این دو کشور، آخرین تحولات سوریه را نیز بررسی کرد.

 رییس جمهور چین در تماس تلفنی با 'ترزا می' نخست وزیر انگلیس تاکید کرد برای بررسی حمله شیمیایی در سوریه که موجب حمله هوایی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه شد، باید تحقیقات جامع، دقیق و عینی انجام شود تا نتایج آن قابل استناد باشد. 

'شی' با اشاره به «ضرورت حل بحران سوریه در چارچوب تلاش های سازمان ملل» تاکید کرد باید «تحقیقات منصفانه و جامع» درباره «حمله شیمیایی» در سوریه انجام شود.

آمریکا و متحدانش به بهانه حمله شیمیایی در سوریه، بامداد روز شنبه از هوا و دریا با 103 موشک به اهدافی در خاک سوریه حمله کردند.

روسیه اعلام کرد که 71 موشک شلیک شده در هوا منهدم شد.

سوریه هم تاکید کرد که اگرچه این حمله موشکی با هدف تقویت روحیه و احیای تروریست های شکست خورده صورت گرفت اما تنها عزم دولت، ارتش و مردم سوریه را در مبارزه با تروریست ها مضاعف کرد.

سران دو کشور چین و انگلیس همچنین در این تماس تلفنی، بر توسعه «عصر طلایی» روابط دو جانبه به توافق رسیدند.

** تماس روسای جمهوری چین و ترکیه 

«شی جین پینگ» رییس جمهور چین همچنین امروز پنجشنبه در تماس تلفنی با «رجب طیب اردوغان»‌ همتای ترکیه ای خود، روابط اقتصادی و تجاری ترکیه و چین و تحولات اخیر در سوریه را بررسی کرد.

شی در این تماس بر ارتقا روابط دوجانبه در تمام زمینه‌ها تاکید کرد و درباره طرح سرمایه‌گذاری در ترکیه با اردوغان صحبت کرد.

اردوغان نیز در این تماس با تاکید بر مخالفت ترکیه با استفاده از سلاح‌های شیمیایی خواستار کاهش تنش ها در سوریه شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج