وزارت دفاع روسیه تاکید کرد که گروه تروریستی جیش الاسلام توافق نامه در مورد خروج غیرنظامیان از دوما را زیر پا گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، وزارت دفاع روسیه بر این تاکید کرد که گروه تروریستی "جیش الاسلام" در شهر دوما رهبران خود را که در مذاکرات درباره خروج این گروه از این منطقه مشارکت کرده‌ بودند، برکنار کرده است و توافق نامه های دست یافته با این گروه را زیر پا گذاشتند.

مخالفت جیش الاسلام با خروج غیرنظامیان از دوما

وزارت دفاع روسیه اشاره کرد که در این مدت ۳۳ هزار و ۳۴۵ تن از دوما خارج شده‌اند که در بین آنها ۲۹ هزار و ۲۱۷ تن غیرنظامی و ۷۳۸ فرد مسلح و ۳۳۹۰ تن از اعضای خانواده‌هایشان بودند.

از پنجم مارس و در نتیجه توافق‌های دست یافته شده با ابوهمام رهبر تشکیلات جیش الاسلام مرکز روسی حمیمیم که برای آشتی بین گروه‌های درگیر در سوریه فعالیت می‌کند در زمینه خارج کردن غیرنظامیان و افراد مسلح و اعضای خانواده‌هایشان از دوما به سمت شمال استان حلب تلاش کرده است.

اختلاف شدید درونی در جیش الاسلام در مورد خروج غیرنظامیان از دوما

این وزارتخانه تاکید کرد، عملیات خروج افراد مسلح و اعضای خانواده‌هایشان از دوما متوقف شده و معاونان نزدیک به ابوهمام می‌گویند در نتیجه اختلافات شدید بین افراد مسلح تندرو و این گروه که آماده مشارکت در روند مذاکرات بود رهبران سابق تشکیلات نظیر ابوهمام، ابوعمر و ابوعلی برکنار شدند.

وزارت دفاع روسیه افزود، افراد مسلح جیش الاسلام که ابوقصی، رهبر جدید آن شده اجرای توافق‌های حاصله قبلی را نقض کرده و مانع از خروج غیرنظامیان از طریق گذرگاه انسانی و خروج از دوما می‌شوند.

افراد تندروی جیش الاسلام طی ۲۴ ساعت گذشته حملات علیه نیروهای سوریه را با قرار دادن غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی آغاز کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه ادامه داد، افراد مسلح جیش الاسلام چند عملیات ارعاب و وحشت را در چارچوب تیراندازی به غیرنظامیان معترض که خواهان خروج تندروها از دوما هستند، صورت دادند.

یوری یفچنکو، رئیس مرکز روسی برای آشتی در سوریه گفت، افراد مسلح مانع از خروج غیرنظامیان از شهر دوما می‌شوند و وضعیت دوما از روز جمعه بدتر شده است.

وی تصریرح کرد، افراد جیش الاسلام حملات به مقرهای نیروهای دولتی و بمباران محله‌های مسکونی در دمشق را با خمپاره و راکت آغاز کرده‌اند.

افراد مسلح ۲۵ خمپاره و راکت را به دمشق و اطراف آن زدند که طی آن هفت تن کشته و ۴۲ تن دیگر زخمی شدند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج