یوگنی بوژینسکی بر این تاکید کرده است که اختلافات «متحدین غربی» به سرکردگی آمریکا با روسیه، به بهانه مسمومیت سرگئی اسکریپال ممکن است به جنگی بزرگی تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روزنامه «ایزوستیا» یوگنی بوژینسکی رئیس سابق اداره توافقات بین المللی وزارت دفاع روسیه در مصاحبه با مجله آمریکایی «نشنال اینترست» بر این تاکید کرد که مناقشه به اصطلاح بین «متحدین غربی» به سرکردگی آمریکا با روسیه، به بهانه مسمومیت سرگئی اسکریپال افسر سابق اطلاعاتی روسیه در انگلیس، ممکن است به جنگی بیانجامد که «آخرین جنگ بشریت» خواهد بود.

اظهارنظر یوگنی بوژینسکی  در مورد عواقب فاجعه آمیز نسبت به جنگ آمریکا و روسیه

بوژینسکی معتقد است که وضعیت کنونی به مراتب خطرناکتر از دوران جنگ سرد است. وی می گوید: «من همیشه گفته ام که شرایط کنونی بسیار وخیم تر از دوران جنگ سرد است. در آن زمان همه چیز مشخص بود: مناقشه ایدئولوژیکی بین غرب و شرق جریان داشت، ولی ماهیت همه چیز مشخص بود، خطوطی که نمی بایست از آنها عبور میشد، تعیین شده بود و هیچ تهدید و هیچ تحریمی در کار نبود.» 

به گفته این ژنرال سابق روس، اکنون یکی از مراکز رویارویی احتمالی بین روسیه و آمریکا می تواند سوریه باشد. آنچه گویای این مسئله است هم سخنان والری گراسیموف رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه است که به تازگی اعلام نموده: اگر آمریکا به مرکز دمشق که نظامیان روسی در آنجا حضور دارند، حمله کند، مسکو نیز به این اقدام نظامی آمریکا پاسخ متقابل خواهد داد. به عقیده بوژینسکی، ژنرال گراسیموف کاملا جدی صحبت کرده است.

 وی افزود: «هرچند پیش بینی روند آتی اوضاع بسیار دشوار است، ولی من اطمینان دارم که هر نوع مناقشه نظامی بین آمریکا و روسیه به استفاده از تسلیحات هسته‌ای منجر خواهد شد و مناقشه هسته‌ای چیزی نیست که براحتی بتوان آن را کنترل نمود.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج