وزارت خزانه‎داری آمریکا می‌گوید اعمال تعرفه بر ۱۳۰۰ کالای چینی با هدف حمایت از تجارت آزاد و عادلانه صورت می‎گیرد حال‎آنکه پکن می‎گوید از این بابت به سازمان تجارت جهانی شکایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج، آمریکا در اقدامی جدید بر 1300 کالای چینی با هدف حمایت از تجارت آزاد و عادلانه تعرفه اعمال کرد.

دولت ترامپ درحالی از اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر حدود ۱۳۰۰ کالای چینی سخن می‌گوید که دولت پکن هم از عزم خود برای شدت عمل و پاسخگویی متقابل خبر داد.

ارزش کالاهای چینی که بر آنها تعرفه اعمال می‌شود حدود ۵۰ میلیارد دلار برآورد شده و شامل اقلامی در حوزه‌های فناوری، حمل‌ونقل و دارویی است.

البته دستور برای اعمال این تعرفه‌ها، روز دوم فروردین و به بهانه اینکه کسری تراز تجاری آمریکا و چین «غیرقابل کنترل» شده، صادر شد.

چین با شدت و مقیاس مشابه مقابله‌به‌مثل خواهد کرد

این درحالی است که وزارت بازرگانی چین اعلام کرد از بابت اتخاذ چنین تصمیمی، آمریکا را در سازمان تجارت جهانی به چالش خواهد کشید و همزمان، با شدت و مقیاس مشابه مقابله‌به‌مثل خواهد کرد. این وزارتخانه همچنین از اعلام قریب‌الوقوع تدابیر لازم خبر داد.

چین آمریکا

گفتنی است چین نیز روز دوشنبه برای ۱۲۰ کالای وارداتی از آمریکا ۱۵ درصد تعرفه وضع کرده‌است. تعرفه جدید شماری از محصولات از جمله میوه را در بر می‌گیرد. ۲۵ درصد تعرفه نیز بر ۸ مورد کالای دیگر، از جمله گوشت خوک صادراتی از ایالات متحده وضع شده‌ است. تعرفه‌های تازه بالغ بر ۳ میلیارد دلار می‌شوند.

این اقدام پکن واکنشی بود به تعرفه‌هایی که آمریکا ۲ هفته پیش بر صنایع آلومینیوم و فولاد چین اعمال کرد.

در همین راستا، سفارت چین در ایالات متحده با دفاع از تصمیم روز دوشنبه پکن گفت: اقدامی فراتر از آنچه که واشنگتن در خصوص افزایش تعرفه ها اتخاذ کرده، انجام نمی دهیم و انتقاد واشنگتن در این زمینه نیز قابل پذیرش نیست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج