شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای انتخاب افرادی تندرو چون «جان بولتون» به عنوان مشاور امنیت ملی و«مایک پمپئو» به عنوان وزیر امور خارجه با واکنش محتاطانه کشورهای جهان مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری موج، سی ان ان در گزارشی در ارتباط با انتصابات جدید ترامپ نوشت: ترامپ با معرفی بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا دنیای دیپلماتیک را که معمولا محتاطانه عمل می کند به اندازه کافی شوکه کرد که برخی اوصاف آشکار و نامتعارف از آن بیرون آمد.

یک مقام کره جنوبی از این خبر ابراز «نگرانی» و وزیر امور خارجه ژاپن تصدیق کرد که «اندکی متعجب شده است.»

بولتون که به جنگ طلبی شهرت دارد، بخشی ازیک گروه سه نفره خواهد بود که مشاوره و راهنمایی ترامپ را همزمان با مذاکرات بی سابقه با کره شمالی، خروج احتمالی از توافق هسته ای و تنش های فزاینده با مسکو و پکن برعهده دارند.

بولتون، مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا و سرپرست نمایندگی این کشور در سازمان ملل، احتمالا در صورت تایید به همراه «جینا هاسپل» ازمقامات کارکشته سیا که نامزد ریاست این سازمان است و «مایک پمپئو» رئیس کنونی سیا که برای ریاست وزارت امور خارجه در نظر گرفته شده، عضو این گروه سه نفر خواهند بود.

هاسپل، فردی مرموز نزد افکارعمومی شناخته می شود اماسابقه پمپئوبه عنوان یک قانونگذار وی را به عنوان فردی تندرو معرفی می کندکه همزمان با مذاکرات هسته ای بین المللی از حمله به ایران حمایت می کرد. چنین سابقه ای در کنار حمایت بولتون از دخالت های نظامی در کره شمالی و ایران و مخالفتش با دیپلماسی و ارزش قائل نشدن برای قوانین بین المللی باعث طرح هشدارهایی شده است مبنی بر این که ترامپ اکنون در بین تندروترین افراد برای ترسیم سیاست خارجی آمریکا محاصره شده است.

کشورهای جهان با نارضایتی و احتیاط به چنین مساله ای واکنش نشان دادند. در سازمان ملل که بولتون احتمالا به دلیل سابقه خدمتش به عنوان سرپرست نمایندگی آمریکا در این سازمان بین سالهای 2005 و 2006 (1385-1384) شناخته شده تر است، مقامات با لحن محتاطانه دیپلماتیک اظهارنظر کردند و برخی از آنها در لفافه درباره نیاز به دفاع از این نهاد و آرمان های آن در همکاری با یکدیگر هشدار دادند.

«ریچارد گوان» تحلیلگر سازمان ملل در دانشگاه کلمبیا مشکلات کنونی سازمان ملل را «قابل توجه» خواند وگفت: در حالی که ترامپ نشانه های نارضایتی از سازمان ملل را بروز داده و حتی به این سازمان به عنوان «باشگاهی که گروهی در آن جمع شده اند» اشاره کرده است، بولتون می تواند بودجه دولت آمریکا در عملیات صلح و بودجه عمومی این سازمان را بیش از پیش کاهش دهد و حتی اقدامات بیشتری بکار بندد.

این تحلیلگر افزود: بولتون احتمالا «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل و پمپئو را تحت فشار قرار خواهد داد تا به جای اصلاح بودجه آن، به شکل چشمگیر و قاطعانه ای سازمان ملل را تضعیف کنند.

دیپلمات های سازمان ملل با احتیاط بیشتری واکنش نشان دادند. «استفان دوجاریک»سخنگوی سازمان ملل که از این سازمان در مقابل برخی از انتقادهای تند بولتون در سال 2006 دفاع کرد، روز جمعه گفت: «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل روابط بسیار سازنده و مثبتی را با «هربرت مک مستر» مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا برقرار کرده بود و اکنون به دنبال تداوم این روابط با جان بولتون است.

دوجاریک در واکنش به انتقادهای مستقیم تر بولتون از سازمان ملل گفت: ما وظیفه تحلیل اظهارات گذشته را به روزنامه نگاران و تاریخ نویسان واگذار می کنیم. قصد نداریم در باره آینده گمانه زنی کنیم و با حال سر و کار داریم. همان طور که گفتم دبیرکل سازمان ملل به دنبال تداوم همان روابط گذشته با مشاور جدید امنیت ملی آمریکا است.

«سیگرید کاگ» وزیر بازرگانی خارجی هلند در باره انتصاب بولتون به خبرنگاران گفت: ما در گذشته، امروز و آینده به سیاست چندجانبه گرایی به عنوان راه حل مسائل دشوار پایبند هستیم.

وقتی از «جانان آلن» معاون سفیر انگلیس در سازمان ملل درباره انتصاب بولتون به عنوان آزمونی برای چندجانبه گرایی با توجه به دیدگاه های خصومت آمیزش سوال شد، وی گفت: آمریکا و انگلیس از مدتها قبل دوست و هم پیمان نزدیک بوده اند.

وی بدون اشاره به نام بولتون، گفت این روند ادامه خواهد یافت و پایدار می ماند.

در برخی متحدان آسیایی آمریکا، رویکرد این کشور در قبال چین، چشم انداز جنگ تجاری و تعرفه های ترامپ علیه کالاهای چینی و آینده غیرقابل پیش بینی روابط با کره شمالی، نگرانی هایی را برانگیخته است.

«کیم هاک یانگ» از قانونگذاران محافظه کار کره جنوبی که ریاست کمیته دفاع ملی پارلمان این کشور را برعهده دارد درباره انتصاب بولتون به رویترز گفت: این یک خبر نگران کننده است.

سی ان ان با اشاره به دیدگاه های بولتون درباره حمله پیشگیرانه علیه کره شمالی نوشت: کیم (قانونگذار کره جنوبی) از جمله بسیاری از ناظرانی است که نگران تبعات شکست مذاکراتی هستند که قرار است مه آینده (اردیبهشت) بین ترامپ و رهبر کره شمالی برگزار شود.

کیم به رویترز گفت: اگر بولتون روی کار آید و مذاکرات با کره شمالی نتایج بدی داشته باشد معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد هر گونه حرکت در مسیر منفی می تواند سالها تلاش برای تعامل با کره شمالی را از بین ببرد.

«تارو کونو» وزیر امور خارجه ژاپن گفت از کنار گذاشتن مک مستر به ویژه با توجه به این که همین چند هفته پیش در واشنگتن با وی دیدار داشته، «تاحدی متعجب شده است».

کونو به روزنامه ژاپن تایمز گفت با توجه به «توافق کامل» بین واشنگتن و توکیو انتظار ندارد تغییرات مهمی رخ دهد.

«یوشیهید سوگا» دبیر اول کابینه ژاپن با لحنی محتاطانه ارزیابی خود را در مصاحبه با ژاپن تایمز مطرح کرد و گفت ما از نزدیک با دولت آمریکا تبادل نظر داریم و فکر نمی کنیم (انتصاب بولتون) تاثیر منفی خاصی داشته باشد.

اما کره شمالی که در سال 2003 بولتون را «خون آشام» توصیف کرده بود، واکنشی نشان نداده است.

واکنش کشورهای خاورمیانه متفاوت بود. کشورهای این منطقه منتظر سرنوشت تصمیم ترامپ درباره توافق هسته ای و احتمال خروج وی از این توافق در 12 مه (22 اردیبهشت) به عنوان مهلت تمدید معافیت تحریم ها یا خروج از توافق هستند. ترامپ این روز را برای مذاکره کنندگان آمریکایی و اروپایی برای یافتن راهی برای اصلاح توافق تعیین کرده است.

سی ان ان در گزارش خود آورده است: در ایران، سخنگوی شورای نگهبان به روابط بولتون با گروه مخالف دولت ایران اشاره کرد و گفت این نشان می دهد که واشنگتن به حمایت از گروه های تروریستی فعال علیه ایران ادامه می دهد.

سی ان ان افزود: این مقام ایرانی در مطلبی که در یک خبرگزاری نیمه دولتی منتشر شد گفت: اکنون مساله این است که چرا بولتون برای یک پست حساس دعوت شده است.

سی ان ان به گزارش رویترز درباره تیتر روزنامه الخبر که طبق توصیف این خبرگزاری همسو با گروه جنبش سیاسی حزب الله است پرداخت و نوشت: این روزنامه از تیتر «یک جنگ طلب صهیونیست در کاخ سفید» استفاده کرد تا رهبران را درباره مسئولیت جدید بولتون هوشیار کند.

سی ان ان به استقبال از انتصاب بولتون در رژیم صهیونیستی اشاره کرد و به نقل از «نفالی بنت» عضو کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، بولتون را «یک کارشناس امنیتی فوق العاده، دیپلماتی مجرب و دوست قوی اسرائیل» توصیف کرد.

دونالد ترامپ اواخر هفته گذشته در توئیتی اعلام کرد که جان بولتون به جای مک مستر مشاورت امنیت ملی آمریکا را برعهده خواهد گرفت.وی همچنین چند روز قبل از آن مایک پمپئو را به عنوان جانشین رکس تیلرسون در وزارت خارجه منصوب کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج