پس از دوره ای از بازرسی ها در خصوص پرونده فساد مالی لی میونگ باک رییس جمهوری اسبق کره جنوبی ، ماموران دادستانی وی را به جرم اختلاس دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی، رییس جمهوری پیشین این کشور با اتهامات دیگری چون رشوه خواری و فرار مالیاتی روبروست.
این گزارش خاطرنشان می کند که ماموران قضایی کره جنوبی امروز لی میونگ باک را به جرم فساد مالی دستگیر کرده و به بازداشتگاه انتقال دادند.
رییس جمهوری پیشین کره جنوبی با دستکم 12 اتهام از جمله دریافت 10 میلیون و 200 هزار دلار رشوه از دستگاه های جاسوسی و بخش های تجاری این کشور روبه رو است.
یونهاپ نوشته که لی همچنین متهم به اختلاس میلیون ها دلار و اختفای مبالغ دریافتی است و از پرداخت های مالیاتی گریخته و از مقام خود برای امور خصوصی سوء استفاده کرده است.

رییس جمهور سابق کره جنوبی به 45 سال حبس محکوم شد

سوء استفاده های غیرقانونی از اسناد دولتی، زیر پا گذاشتن و نقض قانون و بهره گیری از قدرت از دیگر اتهامات رییس جمهوری 76 ساله کره ای است که اگر ثابت شود دستکم به 45 سال زندان محکوم خواهد شد.
او که مدتی شهردار پایتخت بود از سال 2008 تا اوایل سال 2013 میلادی قدرت را در اختیار داشت و از پنج ماه پیش ماموران در حال بازرسی درباره اتهامات وی و خویشاوندان و شماری از مشاورانش بوده اند.
ماموران قضایی کره جنوبی یک بار در اواسط ماه جاری میلادی او را احضار کرده و برای دستکم 15 ساعت در دو روز مورد بازجویی قرار دادند و امروز جمعه رسما او را دستگیر کردند.
یک سال قبل نیز پارک گیون هی رییس جمهوری وقت کره جنوبی به دلیل فساد مالی و تبانی های سیاسی با یکی از دوستانش دستگیر شد و بر اساس اعلام دادگاه قانون اساسی از مقامش خلع و رسما دستگیر شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج