رییس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: در خصوص سوریه باید بگویم ما به مبارزه با تروریست‌ها ادامه می‌دهیم و آنها را شکست خواهیم داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپوتنیک، رییس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: در خصوص سوریه باید بگویم ما به مبارزه با تروریست‌ها ادامه می‌دهیم آنها را شکست خواهیم داد و برای شکست آنها در غوطه شرقی جایی که ارتش سوریه در حال اجرای عملیات‌های ضد تروریستی با حمایت ماست، کمک می‌کنیم.

لاوروف گفت: مهم‌ترین مساله این است که ائتلاف تحت امر آمریکا در غوطه شرقی و سایر مناطق سوریه که در آنجا عملیات هوایی و شماری نیروی ویژه زمینی دارد حمایت از تروریست‌ها از جمله جبهه النصره و سایر جناح‌هایی که از نظر غرب افراطی نیستند را متوقف کند. به دلایلی این جناح‌ها زیر چتر النصره فعالیت دارند و فرماندهی مشترکی نیز دارند.

طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل حمایت از تروریست‌ها ممنوع است.

مسکو استثناهای انسانی ایجاد خواهد کرد

این وزیر روس همچنین خاطر نشان کرد: مسکو استثناهای انسانی ایجاد خواهد کرد بدین معنا که آن افرادی که بخواهند از مناطق درگیر خارج شده و کمک‌های انسانی دریافت کنند می‌توانند از کریدورهای انسانی که پیش‌تر وزارت دفاع روسیه اعلام کرده استفاده کنند.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: غیرممکن است روند سازش سیاسی در سوریه را طولانی کرد و همزمان به مبارزه علیه تروریست‌ها ادامه دهیم و بخواهیم  مسائل انسانی را حل و فصل کنیم.

لاوروف

لاوروف گفت: روسیه، ایران و ترکیه پیشنهادهایی برای دمشق و اپوزیسیون سوریه در پی نشست آستانه خواهند داشت مذاکرات آستانه با هدف یافتن راه‌حلی برای سوریه و برقراری صلح در این کشور است. در پی مذاکرات چهار منطقه کاهش تنش در سوریه تشکیل شد با وجود مناطق امن ایجاد شده در غوطه شرقی و برقراری آتش بس ۳۰ روزه در سراسر این کشور طبق قطعنامه شورای امنیت، تنش‌ها در این منطقه همچنان بالا است.

نیروهای دولتی سوریه عملیات در این منطقه را با هدف پاکسازی از شبه نظامیان آغاز کردند. این آتش بس که طبق قطعنامه شورای امنیت بود شامل عملیات ضد تروریستی نمی‌شود.

وزیر خارجه روسیه درباره انتقال سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ به ترکیه گفت: معتقد است که این سامانه‌ها خطری برای روسیه ندارد.

او افزود: در خصوص اس ۴۰۰ گمان می‌کنیم مساله‌ای برای ترس وجود ندارد. روسیه و ترکیه غالبا اختلاف‌نظرهایی دارند اما رهبران کنونی دو کشور از این حقیقت کاملا مطلع هستند و به ادامه شراکت استراتژیک تصمیم قاطع گرفتند. هیچ دشمن همیشگی وجود ندارد .برای پیگیری سیاست‌هایی که حافظ منافع شما باشد و همزمان به منافع شریک شما اثر نگذارد، ناتوانی‌هایی وجود دارد.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه ۱۳ مارس گفت: آنکارا از سامانه‌های دفاع هوایی اس ۴۰۰ روسیه حین عملیات‌اش در عفرین سوریه موسوم به شاخه زیتون استفاده نخواهد کرد، چرا که اس ۴۰۰ سامانه‌ای کاملا دفاعی است و تنها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ترکیه هدف حمله قرار گرفته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج