در مورد تاثیر مذاکره آمریکا - کره شمالی بر توافق هسته ای دو دیدگاه مطرح است که برخی آن را در راستای حفظ برجام و برخی دیگر معتقدند که زمینه خروج آمریکا از برجام را فراهم می کند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج، بسیاری از تحلیلگران و متخصصان آمریکایی بر این عقیده هستند که دونالد ترامپ در عرصه سیاست خارجی دارای استراتژی مشخصی نیست یا به تعبیر دیگر فاقد استراتژی است اما با اندکی تسامح می توان به این اشاره کرد که نابودی میراث اوباما استراتژی اصلی وی در عرصه سیاست خارجی است. 

تاثیر مذاکره کره شمالی و آمریکا بر برجام

توافق هسته ای بین ایران و شش قدرت بزرگ جهانی یا به تعبیر دیگر برجام یکی از میراث های اصلی اوباما می باشد که همواره با انتقادهای شدید ترامپ روبرو شده است. وی در دوران انتخابات ریاست جمهوری در کمپین های تبلیغاتی خود از این توافق به نام بدترین توافق تاریخ یاد کرده است و همواره بر پاره کردن آن تاکید می کرد.

حتی در آخرین دوره تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران به کشورهای اروپایی متذکر شد که در صورت برآورده‌نشدن شرط‌هایش و تصحیح به گفته او «نقایص فاجعه‌بار توافق»، به طور یک‌جانبه از این توافق بیرون خواهد رفت. 

بعد از برگزاری مسابقات المپیک زمستانی در کره جنوبی، جایی که ورزشکاران دو کره تحت یک پرچم به مسابقات اعزام شدند، کره شمالی آمادگی خود برای مذاکره با آمریکا بر سر فعالیت‌های هسته‌ای خود را اعلام کرد. خبری که با دیدار رهبر کره شمالی با رئیس‌جمهور کره جنوبی تکمیل شد تا بمب آسیایی این بار به‌گونه‌ای دیگر در رسانه‌های دنیا منفجر شود.

روابط دو کره که از زمان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی رو به بهبود گذاشته است، همچنان در حال گسترش است و به دنبال دیدارهای فرستادگان ویژه سئول با مقامات کره شمالی، اکنون خبر از دیدار و مذاکره میان رهبران کره شمالی و ایالات‌متحده توجهات جهانی را به خود جلب کرده است. 

هدف این تحلیل بررسی تاثیر مذاکره دونالد ترامپ و کیم جونگ اون بر توافق هسته ای ایران است. به طور کلی متخصصان حوزه روابط بین الملل در ارتباط بین مساله مذاکره آمریکا و کره شمالی و توافق هسته ای ایران به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول بر این عقیده هستند که خروج آمریکا از برجام، موضع ترامپ را در مذاکره با پیونگ یانگ تقویت خواهد کرد. وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای که در دولت کلینتون، سال‌ها هدایت‌گر دیپلماسی با کره‌شمالی بود، در این‌باره گفت: «این احتمال وجود دارد که رییس‌جمهور به دلیل روشی که کار می‌کند، بر این باور باشد که پاره کردن برجام باعث انتقال این پیام می‌شود که او درمورد آنچه «توافق بد» می‌خواند، مذاکره نخواهد کرد.

 ریچارد نفیو، مقام برجسته وزارت خزانه‌داری آمریکا و عضو تیم مذاکره‌کننده این کشور، گفته این دستاورد مهم با پیونگ‌یانگ ممکن است به ترامپ نوعی حمایت فراحزبی دهد که فشار سیاسی بر او را، در صورت ترک توافق هسته‌ای، رفع خواهد کرد.

دسته دوم بر این عقیده هستند که خروج آمریکا از توافق هسته ای به معنای بی اعتمادی جامعه بین المللی به آمریکا است زیرا که آمریکا به توافقاتی که با کشورهای دیگر منعقد می کند پای بند نیست به همین دلیل کره شمالی چگونه می توانند به کشوری اعتماد کنند که به توافقات خود پای بند نیست. 

بنابراین حفظ توافق هسته‌ای با ایران ضمانتی عینی است که به رهبران کره شمالی نشان می‌دهد که مذاکرات با آمریکا بی‌فایده نیست. آن ها بر این عقیده اند که ملاقات ترامپ و کیم جونگ اون، می‌تواند باعث نجات توافق هسته‌ای شود که اگر ترامپ تعلیق تحریم‌های ایران را در ۱۲ ماه مه تمدید نکند، مذاکره با کره شمالی در مورد یک توافقنامه جدید عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای بسیار دشوار خواهد بود. 

با این همه، در پیوند زدن سرنوشت رابطه آمریکا با کره شمالی و سرنوشت برجام باید احتیاط کرد. برنامه هسته‌ای کره شمالی بسیار توسعه یافته‌تر از ایران است. در ۳ سپتامبر ۲۰۱۷ تلویزیون دولتی کره‌شمالی اعلام کرد که این کشور یک بمب هیدروژنی را با موفقیت کامل آزمایش کرده‌است. بنا به برآوردها، کره شمالی چیزی در حدود ۲۰ تا ۶۰ بمب هسته‌ای در اختیار دارد.

 از سوی دیگر اما، اقتصاد ایران در مقایسه با اقتصاد کره شمالی بسیار به روی جهان گشوده‌تر است و درست به همین خاطر، در برابر تحریم‌های اقتصادی بسیار آسیب‌پذیرتر است. بدین لحاظ، دست ایالات متحده برای استفاده از اهرم تحریم علیه ایران، نسبت به کره شمالی، بسیار بازتر است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج