شبکه الجزیره یکشنبه شب دومین قسمت از مستند جنجالی «قطر ۹۶» پیرامون دخالت عربستان، امارات، بحرین و مصر در کودتای نافرجام سال ۱۹۹۶ قطر را پخش کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، در دومین قسمت مستند قطر 96 نقش شاه فعلی بحرین در عملیات خرابکارانه علیه قطر فاش شد.

شبکه الجزیره یکشنبه شب دومین قسمت از مستند جنجالی  «قطر ۹۶» پیرامون دخالت عربستان، امارات، بحرین و مصر در کودتای نافرجام سال ۱۹۹۶ قطر را پخش کرد.

در این قسمت، عوامل کودتا نقش «حمد بن عیسی» شاه فعلی بحرین در عملیات خرابکارانه علیه قطر را فاش کردند. به گفته این افراد، شاه بحرین در تشویق و تامین مالی عملیات خرابکارانه در داخل قطر در سال ۹۶ یعنی زمانی که ولیعهد بود، دست داشت.

 شاه بحرین ۱۰۰ هزار دینار بحرینی برای انجام عملیات خرابکارانه دریافت کرد

«فهد المالکی» یکی از افسران کودتا در این زمینه گفت که از شاه بحرین ۱۰۰ هزار دینار بحرینی برای انجام عملیات خرابکارانه دریافت کرد تا هفت هدف عمده در نقاط مختلف دوحه برای انجام عملیات خرابکاری را شناسایی کند.

نقش شاه بحرین در کودتای قطر

وی گفت: قرار بود یکی از بسته های انفجاری در ساختمان اداره گذرنامه دوحه در ماه اکتبر ۹۶ منفجر شود که هماهنگی آن را خود حمد بن عیسی شاه کنونی بحرین انجام داد.

رهبران کودتای قطر گذرنامه امارات و بحرین گرفتند تا برای یک کودتای دیگر آماده شوند

گزارش الجریزه افزود که به رهبران کودتا که از قطر فرار کردند گذرنامه های سیاسی امارات و بحرین داده شد تا آنها تحت پوشش دیپلماتیک به فعالیت های خود ادامه دهند و برای یک کودتای دیگر آماده شوند.

شیخ زید بن سلطان، حاکم امارات  بعد از این رویداد، به کسانی که در کودتای ۹۶ قطر مشارکت داشتند، مصونیت داد و با تحویل آن‌ها به قطر مخالفت کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج