موج

موج گزارش می دهد؛

سه محور اصلی سفرمحمد بن سلمان در لندن شامل بحران یمن، تهدید ایران و قرارداد نظامی بین دو کشور است.

به گزارش خبرگزاری موج ، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در میان اعتراضات گسترده مردم انگلیس به اقدامات سعودی ها در یمن، در سفری سه روزه وارد لندن شد و بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس و سایمون کولیز، سفیر انگلیس در عربستان از وی استقبال کردند. به طور کلی محورهای اصلی مناسبات ریاض – لندن در سفر سه روزه محمد بن سلمان به این کشور تحت تاثیر سه موضوع بحران یمن، تهدید ایران و قراردادهای نظامی قرار داشت.

بحران یمن

پس از استعفای منصور هادی رئیس جمهور یمن و قدرت یابی حوثی ها در این کشور زمینه مداخله و تهاجم نظامی سعودی ها در قالب یک ائتلاف عربی به یمن را فراهم کرد. این ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان نزدیک به سه سال است که زنان و کودکان یمنی را به قتل می‌رساند و از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به آنها ممانعت می‌کند. همین اقدامات منجر به این شده است که این ائتلاف در لیست سیاه سازمان ملل قرار گیرد.

در هنگام انعکاس خبر سفر محمد بن سلمان ، مردم لندن در اعتراض به سیاست های عربستان در بحران یمن تظاهرات برگزار کردند و خواستار توقف حملات ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان شدند. تظاهرکنندگان دست‌نوشته‌هایی در دست داشتند که استقبال از "مجرم جنگی" را محکوم می‌کرد.سازمان "کودکان را نجات دهید" مجسمه‌ای از یک کودک متحیر بین آوارهای ناشی از حملات را در نزدیکی مجلس عوام انگلیس نصب کردند که تاکیدی بر رنج کودکان یمنی از سوءتغذیه و گرسنگی شدید و بیماری بود که روزانه منجر به مرگ حدود ۱۳۰ تن از آنها می‌شود.

تظاهرات علیه عربستان در انگلیس

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر خطاب به ترزا می در جلسه پارلمان او را به همدستی با دولت عربستان در جنگ یمن متهم کرد. ترزا می نخست وزیر انگلیس در واکنش به این اعتراضات مدعی شد مشارکت آنها در جنگ یمن بنا به درخواست "دولت قانونی" این کشور بوده که مورد حمایت شورای امنیت است و از این روست که ما از آن حمایت می‌کنیم.

در بیانیه مشترکی که ریاض-لندن منتشر کردند طرفین در مورد بحران یمن بر حل و فصل سیاسی آن از طریق طرح شورای همکاری خلیج فارس و ساز و کار‌های اجرایی آن و نتایج گفت‌وگو‌های ملی یمن و قطعنامه 2216 شورای امنیت تاکید کردند. در این بیانیه طرفین تاکید کردند که هرگونه راه حل سیاسی بحران یمن باید موجب پایان تهدیدات امنیتی علیه عربستان سعودی و دیگر کشور‌های منطقه و مسیر‌های کشتیرانی در دریای سرخ و خروج ایران و حزب الله از یمن شود و آنچه را که حمایت ایران از شبه نظامیان یمنی توصیف شد، متوقف کند.

تهدید ایران

در بیانیه مشترک انگلیس و عربستان با متهم کردن ایران به دخالت در امور دیگر کشورها ادعا شده است که ایران باید در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نکند، به اصل حسن همجواری پایبند باشد و برای حل اختلافاتش با همسایگان از طریق راه‌های مسالمت آمیز گام‌های آشکاری بردارد. همچنین ایران باید به حمایتش از حوثی‌ها پایان دهد و نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان از یمن خارج شوند.

محمد بن سلمان قبل از سفر به لندن، در مصر با اظهاراتی سخیف، ایران را ببر کاغذی خواند و آن را همراه با ترکیه و گروهک های تروریستی به عنوان مثلث شر خطاب کرد. در این راستا عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در یک کنفرانس خبری مشترک با بوریس جانسون، همتای انگلیسی خود مدعی شد: عربستان و انگلیس بر ضرورت مقابله با ایران و توقف حمایت‌های آن از تروریست‌ها توافق کردند. از سوی دیگر بوریس جانسون با بیان اینکه همه تلاش‌های عربستان برای حمایت از مرزهای خود را درک می‌کنند، مدعی شد: ایران نقش تخریبی و خطرناکی در یمن ایفا می‌کند و باعث بی‌ثباتی منطقه می‌شود.

در واکنش به اظهارات ضد ایرانی مقامات عربستان و انگلیس ، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با ابراز نگرانی شدید نسبت به تداوم جنگ افروزی و حملات بی وقفه علیه ملت مظلوم یمن بر توقف تجاوز نیروهای خارجی و جنگ افروزی و کشتار هزاران انسان بی‌گناه تاکید کرد و مسئولیت دفاع و حفاظت از زنان و کودکان بی‌پناه یمنی که به خاطر  تحمیل جنگی ویرانگر و تحریم، در معرض فاجعه‌ای انسانی قرار دارند را متوجه تمامی آنانی دانست که با فروش تسلیحات مدرن در تقویت زرادخانه‌های کشورهای متجاوز و تشدید این بحران و بی‌ثباتی منطقه، نقش مخربی را ایفا می کنند.

قرارداد نظامی

یکی از مهم ترین محورهای سفر محمد بن سلمان به لندن به قراردادهای تسلیحاتی طرفین بر می گردد زیرا که عربستان به دلیل عدم اتکا به مردم خود، برای تامین امنیت نیازمند تسلیحات پیشرفته از سوی قدرت های غربی است. در طی این سفر توافق اولیه خرید هواپیماهای تایفون شکل گرفت. قرارداد نهایی هم بین عربستان و شرکت بریتانیایی «ب آ ای سیستم» که در بخش هوافضا و تجهیزات دفاعی فعالیت دارد امضاء خواهد شد. شرکت «ب آ ای سیستم» این توافق را "قدمی مثبت در جهت واقعیت بخشیدن به روابط با عربستان" خوانده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان عصر روز جمعه در سفرش به انگلیس یادداشت تفاهمی را برای خرید جنگنده‌های تایفون از انگلیس به ارزش ۱۰ میلیارد پوند (حدود ۱۴ میلیارد دلار) به امضا رساند. براساس این یادداشت تفاهم که از طرف انگلیس توسط گاوین ویلیامسون، وزیر دفاع این کشور در مقر وزارت دفاع در شهر لندن به امضا رسید،

انگلیس متعهد شد ۴۸ فروند جنگنده تایفون چند منظوره تولید شرکت "بی‌.‌آی‌.ای سیستم" را به عربستان تحویل دهد.

ویلیامسون تاکید کرد: «اجرای این توافقنامه موجب تقویت امنیت خاورمیانه و تحرک انگلیس برای توسعه صنعتی شده و فرصت‌های کار جدیدی را در این کشور ایجاد خواهد کرد.»

  این توافق با واکنش سازمان های حقوق بشری روبرو گردید و سازمان عفو بین الملل قرارداد تسلیحاتی عربستان و انگلیس برای خرید جنگنده‌های تایفون از انگلیس را ریختن بنزین در آتش بحران یمن دانست

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها