ولادیمیر پوتین تهاجم هسته ای روسیه به هر کشوری را مشروط به حمله موشکی طرف مقابل به سرزمین خود دانست.

به گزارش خبرگزاری موج، «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌‌جمهور روسیه روز چهارشنبه اظهار کرد درصورتی که کشورش مورد حمله موشکی قرار بگیرد در پاسخ متقابل به آن کشور حمله هسته ای خواهد کرد.

تهدید آمریکا توسط پوتین

اینترفاکس به نقل از پوتین نوشت: «روسیه، تنها برای تلافی حملات موشکی از سلاح‌های هسته‌ای خود استفاده خواهد کرد. برنامه‌های تئوریک روسیه برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تنها در پاسخ به حملات صورت خواهند گرفت. چنین تصمیمی، تنها در صورت حمله موشکی صورت خواهد گرفت.»

بخش انگلیسی خبرگزاری اسپوتنیک، اظهارات پوتین را این‌طور ترجمه کرد: «درباره این موضوعی را یادآوری کنم که بسیار مهم و حساس است. می‌خواهم این را بگویم که جامعه بین‌الملل بداند. برنامه ما برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای، این است که از این سلاح‌ها تنها به عنوان پاسخ استفاده کنیم.»

وی اضافه کرد: «تصمیم درباره استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تنها زمانی گرفته خواهد شد که سامانه‌های پدافند هوایی ما، نه تنها پرتاب موشک، بلکه مسیر آنها و زمان اصابت آنها به سرزمین روسیه را ثبت کنند.»

رئیس‌جمهور روسیه گفت: «بله، این فاجعه‌ای برای دنیا خواهد بود، اما به عنوان یک شهروند روسیه - به عنوان رئیس‌جمهور روسیه- می‌خواهم یک سوال بپرسم: چه کسی به دنیای بدون روسیه نیاز دارد؟»

پوتین: روسیه بر خلاف آمریکا هیچگاه از سلاح‌های هسته‌ای علیه کشورهای دیگر استفاده نکرده است

پوتین در ادامه خاطرنشان کرد که روسیه بر خلاف آمریکا هیچگاه از سلاح‌های هسته‌ای علیه کشورهای دیگر استفاده نکرده است.

 رئیس جمهوری روسیه چند روز پیش در مهترین نطق سالانه خود که به سخنرانی «وضعیت کشور» مشهور است مواضع خاصی را اعلام کرد که برای اولین بار در تاریخ این کشور مطرح می‌شد.

 او متحدان روسیه را زیر چتر اتمی این کشور برد و در اظهاراتی که توجه محافل رسانه‌ای را به خود جلب کرد گفت: «روسیه هرگونه حمله هسته ای در هر سطحی را علیه روسیه و متحدان این کشور، چه با استفاده از سامانه‌های کوتاه برد و چه میان‌برد و هر گونه حمله را تهاجم هسته‌ای علیه روسیه تلقی خواهد کرد و فورا پاسخ متقابل خواهد داد، بدون توجه به اینکه عواقب آن چه خواهد بود».

پوتین در کنار آن هشدار همچنین از قدرت‌های جدید نظامی این کشور هم رونمایی کرد و از سامانه‌های جدید دفاعی سخن گفت که از جمله  می‌توان به کلاهک اتمی جدیدی اشاره کرد که برای نخستین بار روی موشک‌های کروز نصب می‌شود. یک زیردریایی بدون سرنشین و بدون صدا که قادر است تا اعماق بسیار زیاد اقیانوس پایین رفته و اهدافی را با فاصله بسیار دور در سطح دریا نشانه بگیرد، سلاح دیگری بود که از آن رونمایی شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج