یک نشریه آمریکایی به تحلیل روابط ایران و روسیه پرداخت و تنش میان آمریکا و روسیه را باعث گرم تر شدن مناسبات این دو کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری موج، نشریه آمریکایی نیویورکر به تحلیل ارتباط ایران با روسیه از زمان آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا پرداخت و همکاری های ایران و روسیه را از همکاری های تاکتیکی نظامی به سمت شراکت راهبردی دانست.

نشریه نیویورکر نوشته است: «تصمیم دولت ترامپ برای مانع‌تراشی بر سر اجرای توافق هسته ای ایران اکنون یک بهای ژئواستراتژیک پیدا کرده است. روابط میان مسکو و تهران که زمانی در عرصه نظامی بر همکاری‌های تاکتیکی، در عرصه دیپلماتیک بر محاسبه‌گری‌های بی‌روح و در عرصه اقتصادی بر همکاری‌های عملی استوار بود- به یک شراکت راهبردی رو به گسترش تبدیل شده است.»

تاثیر روابط ترامپ با روسیه بر ایران

نشریه آمریکایی نوشته از زمانی که ترامپ در سال 2017 روی کار آمده مسکو و تهران در زمینه‌های مشترک زیادی با یکدیگر اشتراک‌نظر پیدا کرده‌اند، از جمله شدت گرفتن تنش‌هایشان با واشنگتن و تلاش برای افزایش میدان نفوذشان در منطقه خاورمیانه.

نیویورکر سفر ماه نوامبر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به تهران و دیدار وی با حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی را نشانه‌ای از گرم شدن روابط دو کشور دانسته است. 

پیام پوتین به رهبر انقلاب: ما مثل آمریکایی ها دبه نمی کنیم

علی واعظ، رئیس گروه بین‌المللی بحران، درباره این سفر می‌گوید: «مهم‌ترین چیزی که پوتین در این سفر گفت این بود که 'من به شما خیانت نخواهم کرد.'»

این سفر کمتر از سه هفته بعد از آن بود که ترامپ اعلام کرد نمی‌تواند پایبندی ایران به توافق هسته‌ای برجام را تأیید کند. این در حالی بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همواره پایبندی ایران را تأیید کرده بود.

علی واعظ گفت: «پیام پوتین به آیت‌الله خامنه‌ای این بود که شما می‌توانید به ما اعتماد کنید و ما مثل آمریکایی‌ها دبه نمی‌کنیم. در اینجا ما در مقطعی مهم قرار داریم که در آن ائتلافی که در طول چند دهه گذشته هرگز از روابط تاکتیکی فراتر نرفته، تکامل پیدا می‌کند. این موضوع، حاوی پیام‌هایی برای منطقه خاورمیانه و برای کل دنیا است.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج