آمریکا به خبرهای منتشر شده در خصوص تمایل پیونگ یانگ برای مذاکره با واشنگتن واکنش نشان داد و نوعی پیش شرط را برای گفتگوها تعیین کرد.

 به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، در پی ابزار تمایل کره شمالی به گفتگو با آمریکا واشنگتن پیش شرط مذاکره را اعلام کرد.

کاخ سفید در واکنش به ابراز تمایل پیونگ‌یانگ برای مذاکره با واشنگتن اعلام کرد که هرگونه گفتگو با کره شمالی باید به غیرهسته‌ای شدن این کشور منجر شود.

بنابر اعلام دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی، هیات کره شمالی که برای اختتامیه بازی‌های المپیک زمستانی به کشور همسایه خود سفر کرده، برای گفتگو با واشنگتن ابراز تمایل کرده است.

کاخ سفید در بیانیه خود آورده است: ایالات متحده، کره جنوبی و جامعه بین‌الملل متفق‌القول هستند که غیرهسته‌ای شدن باید نتیجه هرگونه گفتگو با کره شمالی باشد تا غیرهسته‌ای شدن این کشور حداکثر فشار باید ادامه یابد.

اگر کره شمالی غیرهسته‌ای شود، راهی روشن‌تر برای آن وجود دارد

کاخ سفید می‌افزاید: همان‌طور که رئیس‌جمهور ترامپ گفت، اگر کره شمالی غیرهسته‌ای شود، راهی روشن‌تر برای آن وجود دارد. ما خواهیم دید که آیا پیام امروز پیونگ‌یانگ، در مورد تمایل به گفتگو، نشانگر نخستین گام‌ها در راه غیرهسته‌ای شدن است یا خیر.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد مشخص نیست که این بیانیه نشانگر فاصله گرفتن کاخ سفید از مواضع قبلی خود است یا خیر؛ پیشتر واشنگتن، انجام هرگونه گفتگو را منوط به برداشتن گام‌های ملموس و عملی پیونگ‌یانگ دانسته بود.

کره شمالی در سال گذشته میلادی چند آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای انجام داد که قابلیت رسیدن به خاک آمریکا را دارا است.

کره شمالی پیشتر نیز خواستار مذاکره بدون قید و شرط با آمریکا شده بود.

شرط آمریکا برای مذاکره با کره شمالی

هیات عالی‌رتبه کره شمالی پیش از اختتامیه بازی‌های المپیک زمستانی با مون جائه-این رئیس‌جمهوری کره جنوبی دیدار یک‌ساعته داشت.

کره شمالی گروهی از ورزشکاران و هنرمندان خود را به این بازی‌ها اعزام کرد. در افتتاحیه این بازی‌ها کیم یو جونگ خواهر رهبر کره شمالی، نیز حضور داشت.

این تحریم‌ها، «سنگین‌ترین» مجازاتی است که تاکنون علیه کره شمالی وضع شده‌ است

از سوی دیگر آمریکا روز جمعه تحریم‌های تازه‌ای علیه کره شمالی وضع کرد. به گفته دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این تحریم‌ها، «سنگین‌ترین» مجازاتی است که تاکنون علیه کره شمالی وضع شده‌ است. این تحریم‌ها به قصد فلج کردن کشتیرانی کره شمالی صورت گرفته است.

رسانه‌های دولتی کره شمالی روز یکشنبه آمریکا را به انجام اقدامات تحریک‌آمیز برای تقابل با این کشور متهم کردند.

دونالد ترامپ هشدار داده اگر این تحریم‌ها موثر واقع نشوند آمریکا وارد «فاز دوم» خواهد شد؛ اقدامی که به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، برای جهان بسیار بسیار اسفبار خواهد بود.

در این میان رسانه‌های کره شمالی گفته‌اند محاصره دریایی کره شمالی از سوی آمریکا می‌تواند به منزله اقدام جنگی تلقی شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج