وزیر خارجه ترکیه در واکنش به تصمیم پارلمان هلند مبنی بر شناسایی وقایع ۱۹۱۵ به عنوان «نسل‌کشی ارامنه» گفت: فعالیت احزاب نژادپرستانه در حال گسترش است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در واکنش به تصمیم پارلمان هلند مبنی بر شناسایی وقایع ۱۹۱۵ به عنوان «نسل‌کشی ارامنه» گفت:  فعالیت احزاب نژادپرستانه در حال گسترش است. بر همین اساس، اتخاذ چنین تصمیم‌هایی طبیعی است اما اشتباه است. سیاستمداران نباید بر اساس اطلاعات غلط تصمیم بگیرند.

وی ادامه داد: هلند اگر خواهان بهبود روابط با ترکیه است، باید با چنین مسائلی درگیر نشود و به جای آن، به این سمت سوق یابد که چگونه روابط با ترکیه را ترمیم کند.

مولود چاووش اوغلو

چاووش‌اوغلو تأکید کرد: این تصمیم هیچ‌گونه الزامی به همراه ندارد و به رسمیت شناخته نمی‌شود.

وزیر خارجه ترکیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مذاکرات آستانه گفت: هدف از این مذاکرات برقراری آتش‌بس در سوریه و ایجاد مناطق عاری از درگیری بود. ما ضامن مخالفان میانه‌رو و روسیه و ایران ضامن حکومت اسد بودند اما به تازگی میزان تخلفات حکومت اسد افزایش یافته است.

حملات هوایی علیه غوطه شرقی غیرقابل قبول است

وی ادامه داد: حملات هوایی علیه غوطه شرقی غیرقابل قبول است. روسیه و ایران باید برای متوقف کردن اسد تلاش کنند. باید برای مبارزه با تروریسم دست به دست یکدیگر حرکت کنیم. انسان‌های بسیاری در درگیری‌های اخیر در غوطه شرقی کشته شدند. باید این روند هرچه سریع‌تر متوقف شود. روسیه باید در مسأله آتش‌بس هوشیار و آگاهانه رفتار کند. هر دو کشور باید مسئولیت بیشتری اتخاذ کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج