رئیس جمهور ترکیه در حالی امروز با پاپ فرانسیس در واتیکان دیدار می کند که چند سال پیش موضوع کشتار ارامنه باعث تنش میان دو طرف شده بود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، سفر «رجب طیب اردوغان»،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه به ایتالیا برای دیدار با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در حالی انجام می‌شود که او پیشتر در سال ۲۰۱۵ پس از آنکه پاپ کشتار سال ۱۹۱۵ علیه ۱.۵ میلیون ارمنی را «قتل‌عام» خواند، انتقادهایی را مطرح کرد؛ مساله‌ای که ترکیه با قاطعیت تکذیب می‌کند.

اما این دو مقام زمینه گفت‌وگوی مشترکی درباره قدس دارند و در ماه دسامبر تلفنی درباره اقدام «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل رایزنی و توافق کردند که نباید هیچگونه تغییری در وضعیت این شهر به وجود آید.

اردوغان یکشنبه پیش از عزیمت گفت: ایالات متحده آمریکا با مساله قدس خودش را منزوی کرده است.

او در استانبول به خبرنگاران گفت: در روند پیش رو، بیایید و قدس را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت بشناسید. این هدفی است که باید به آن دست یافت. ما روی این موضوع کار می‌کنیم.

اردوغان امروز (دوشنبه) با پاپ دیدار می‌کند. این اولین دیدار یک رئیس‌جمهوری ترکیه از واتیکان طی ۵۹ سال گذشته است. همچنین انتظار می‌رود شرایط سوریه و عراق و نیز کمک‌های انسانی و آوارگان در دستورکار گفت‌وگو باشد. انتظار می‌رود پاپ مساله عفرین را با اردوغان در میان بگذارد. دو طرف ۸:۳۰ به وقت گرینویچ دیدار می‌کنند.    

ترکیه ماه گذشته نیروهایی روانه سوریه کرد تا شبه‌نظامیان کرد ی‌پ‌گ را در نزدیکی مرز جنوبی‌اش هدف بگیرند. از نظر ترکیه این نیروها یک گروه تروریستی و شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) هستند اما عملیات مذکور با انتقادات داخلی و خارجی بسیاری همراه شده است. ‌

انتظار می‌رود اعتراضاتی در رم به مناسبت سفر اردوغان انجام شود و حدود ۳۵۰۰ پلیس و نیروی امنیتی به حالت آماده‌باش درآمدند.

او در مصاحبه‌ای با روزنامه "لا استمپا" با رد اعتراضات احتمالی گفت: من با مردمی که از تروریسم حمایت می‌کنند، صحبتی ندارم. من فقط با کسانی که با آن مبارزه می‌کنند، حرف می‌زنم.

مقام‌های ایتالیایی ممنوعیت ۲۴ ساعته برای برگزاری هر نوع تجمع و تظاهرات را اعلام کردند که مدت اقامت اردوغان از عصر یکشنبه تا عصر دوشنبه را پوشش می‌دهد. با این حال یک تحصن ۲۰۰ نفری از سوی یک انجمن کرد در ایتالیا قرار است با فاصله اندکی از واتیکان امروز برگزار شود. این انجمن کرد می‌گوید: در عفرین، یک جنایت جدید علیه بشریت در حال وقوع است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج