نخست وزیر ژاپن ضمن استقبال از پیروزی هم حزبی خود در انتخابات شهرداری اوکیناوا، قول داد انتقال پایگاه نظامی آمریکایی از اوکیناوا را پیگیری کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، کاندیدای مورد حمایت حزب حاکم که در این انتخابات پیروز شد «تاکه تویو توگوچی» است که موفق شد «سوسومو اینامینه» را که مخالف جابجایی این پایگاه هوایی بود، شکست دهد. قرار است این پایگاه هوایی تفنگداران ویژه نیروی دریایی آمریکا به شهر ناگو واقع در شمال اوکیناوا منتقل شود.

پیروزی این کاندیدا که در کمپین خود بر رشد اقتصادی اوکیناوا تاکید داشت، باعث می‌شود تا این جابجایی زودتر صورت گیرد و بن‌بست موجود پایان یابد.

این انتخابات چند روز پیش از آن برگزار شد که «مایک پنس»، معاون رئیس جمهوری آمریکا قرار است در سفری برنامه‌ریزی شده به ژاپن برود و درباره همکاری‌های امنیتی با مقام‌های این کشور به گفت‌وگو بپردازد.

«شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن در این باره به خبرنگاران گفت:‌ من براساس حکم دادگاه عالی ژاپن این روند جابجایی را انجام می‌دهم و خواستار درک مردم هستم.

وی ادامه داد، به دنبال حمایت از توسعه اوکیناواست.

دادگاه عالی ژاپن در 2016 به نفع برنامه دولت در جابجایی این پایگاه نظامی آمریکایی رای داد و امیدواری‌های مردم جزیره اوکیناوا را که به دنبال خلاصی از دست این پایگاه بودند، از میان برد.

دولت مرکزی ژاپن و مقام‌های محلی در اوکیناوا سال‌هاست که بر سر این مساله مناقشه برانگیز درگیری دارند.

بسیاری از ساکنان اوکیناوا مدت‌هاست که مخالف حضور نظامی آمریکا هستند و می‌گویند آنها دست به جرایم و آلوده کرده محیط زیست می‌زنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج