برخی شخصیت های مصری با صدور بیانیه ای انتخابات ریاست جمهوری را همچون یک نمایش قلمداد کردند و خواهان تحریم گسترده آن شدند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رای الیوم، شماری از شحصیت‌های برجسته مصر با صدور بیانیه‌ای خواستار تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور و عدم به‌رسمیت شناختن نتایج آن شدند.

از جمله شخصیت‌هایی که این بیانیه را امضا کردند، «عبدالمنعم ابوالفتوح»، کاندیدای سابق ریاست جمهوری، «هشام جنینه»، رئیس سابق دیوان محاسبات اداری مصر و «محمد انور سادات»، عضو سابق پارلمان این کشور است.

شخصیت‌های برجسته مصر در این بیانیه تاکید کردند، اقدامات امنیتی و اداری دولت برای ممانعت از انجام رقابت سالم در انتخابات آتی و تلاش برای خالی کردن میدان انتخابات از کاندیداها است و بازداشت تیم سامی عنان، رئیس سابق ستاد ارتش از جمله این دست اقدامات است.

در بیانیه مذکور آمده است: دولت مصر به دنبال کاندیدایی است که در رقابت با «عبدالفتاح سیسی»، رئیس جمهور این کشور نقش «سیاهی لشکر» را بازی کند.

امضا کنندگان این بیانیه از موضع هیئت عالی حزب «الوفد» که از ورود به انتخابات مخالفت کرده، قدردانی کردند.

همچنین این بیانیه تعدی به هشام جنینه را که روز شنبه روی داد، را محکوم کردند.

جنینه معاون حقوقی تیم سامی عنان است که در پی اعلام کاندیدا شدن برای انتخابات ریاست جمهوری توسط نیروهای نظامی بازداشت و در حال حاضر در زندان به سر می‌برد.

در این راستا، حزب سلفی «النور» اعلام کرد که از سیسی در این دور از انتخابات حمایت می‌کند و یونس مخیون، رئیس این حزب تصریح کرد، سیسی برای این ماموریت و تحقق همکاری میان همه نهادهای دولت تواناتر است.

حزب سلفی النور در انتخابات سابق یعنی در ۲۰۱۴ نیز از سیسی حمایت کرد و در براندازی «محمد مرسی»، رئیس جمهور سابق مصر نیز همکاری داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج