رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در نشست اتحادیه آفریقا اعلام کرد آمریکا از ارائه طرحی جامع برای صلح در خاورمیانه نا توان است.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از النشره، «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سی‌امین نشست اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی توهین اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به کشورهای آفریقا را محکوم کرد.

عباس این اظهارات را پس از آن ایراد کرد که دونالد ترامپ در جریان نشست اخیرش با سناتورهای آمریکایی کشورهای آفریقایی را به عنوان کشورهای «چاه مستراح» توصیف کرد.

وی افزود، آفریقا و ملت‌های اصیل و مبارز آن سهم بسزایی در تمدن بشری طی دوره‌های مختلف داشته‌اند.

عباس در این سخنان خود از مواضع حمایتی کشورهای عضو اتحادیه آفریقا از مساله فلسطین قدردانی کرد که به صراحت در رای‌گیری اخیر درباره قدس در سازمان ملل مشهود بود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با بیان اینکه پیگیری تلاش‌های صلح مستلزم ایجاد مکانیزم بین‌المللی چندجانبه با نظارت سازمان ملل است، از اتحادیه آفریقا و کشورهای عضو آن خواست نماینده این مکانیزم یا کنفرانس بین‌المللی‌ای باشند که فلسطین خواستار برگزاری آن براساس قطعنامه‌های مشروع بین‌المللی، اصل راهکار تشکیل دو کشور در مرزهای ۱۹۶۷ و پایان دادن به اشغال‌گری اسرائیل در کشور فلسطین و از جمله قدس است.

عباس خواهان باز بودن درهای قدس اشغالی به روی پیروان ادیان آسمانی شد تا آیین دینی خود را در صلح و امنیت انجام دهند، مساله‌ای که به فلسطین و اسرائیل فرصت خواهد داد تا در امنیت، ثبات و حسن هم‌جواری زندگی کنند.

در این راستا، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد، بر گزینه صلح میان اسرائیل و فلسطین پایبند است.

عباس افزود، آمریکا با اعلام تصمیم خود درباره قدس، در حقیقت جانبداری‌اش از اسرائیل را اعلام کرده و با این اقدام خودش را از میانجی بودن روند صلح کنار کشیده است.

وی ادامه داد، آمریکا نمی‌تواند راهکار عادلانه‌ای برای تحقق صلح در خاورمیانه پیشنهاد دهد.

عباس در راستای عمل به قطعنامه شماره ۴۷۸ سال ۱۹۸۰ و عدم به رسمیت شناختن هرگونه اقدامات یا تدابیر مخالف با قطعنامه‌های شورای امنیت در ارتباط با قدس و مساله فلسطین، بر اهمیت پایبندی همه کشورها به مخالفت با ایجاد هیئت‌های دیپلماتیک در قدس تاکید کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج