رهبر دو فاکتوی میانمار از امضای توافق آتش بس با دو گروه مسلح دیگر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، «آنگ سان سوچی»، رهبر میانمار پایان دادن به جنگ داخلی تقریبا همیشگی در این کشور را اولویت اصلی خود دانسته اما این کشور با اکثریت بودایی، در سال‌های اخیر و از زمان آغاز به کار سوچی، بدترین درگیری‌ها را شاهد بوده است.

این فرایند صلح که بحران روهینگیا موجب شد تا از جانب رسانه‌های بین‌المللی دیده نشود، کلید ایجاد توسعه در این کشور است؛ کشوری که با جمعیت بیش از 50 میلیون، از منابع بسیار غنی برخوردار است.

پس از دیدار رهبران «حزب دولتی نیو مون» و «اتحاد دموکراتیک لاهو» با سوچی، فرمانده کل قوا میانمار و مین آنگ هلیانگ، ژنرال ارشد این کشور، دو حزب موافقت کردند تا توافق آتش‌بس ملی را امضا کنند.

سوچی در یک نشست خبری گفت: از برادران و خواهران ملی و حزب «مون» و «لاهو» برای کمک به پایداری اتحاد، صلح در اتحاد و توسعه بر مبنای صلح تشکر می‌کنم.

فعلا مشخص نشده است که امضای این توافق در چه تاریخی صورت خواهد گرفت.

این دو گروه در درگیری‌ با ارتش در سال‌های اخیر حضور نداشتند اما تحلیلگران بر این باورند که این اقدامی مثبت برای مذاکره با سایر گروه‌های مسلح است.

دست‌کم 10 گروه شورشی در میانمار به توافق آتش‌بس ملی نپیوسته‌اند. سوچی دور جدید مذاکرات را با برخی از این گروه‌ها از ماه مه گذشته آغاز کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج