اپوزیسیون آلمان خواستار موضع گیری شفاف دولت این کشور درباره عملیات شاخه زیتون در شمال سوریه شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، حزب چپ‌های آلمان مصرانه از آنگلا مرکل خواسته تا در هفته جاری بیانیه‌ای درباره موضع دولت در قبال حمله ترکیه به عفرین در سوریه منتشر کند.

«یان کورته»، رئیس فراکسیون پارلمانی حزب چپ‌ها به خبرگزاری آلمان گفته آنگلا مرکل باید سیاست دولت در مورد حمله نظامی نیروهای ترکیه به منطقه کردنشین عفرین را روشن کند.

این عضو حزب چپ‌ها تصریح کرده که سیاست آنگلا مرکل و زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در قبال اردوغان «به طرز فاجعه‌باری» شکست خورده است.

نایب رئیس فراکسیون چپ‌ها در پارلمان آلمان نیز تقاضای مشابهی را مطرح کرده است. سِویم داگدِلِن گفته آلمان اجازه ندارد در جنگ اردوغان علیه شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه مشارکت کند. او گفته مرکل باید خط مشی دولت درباره تشدید جنگ از سوی متحدش، آنکارا را اعلام کند.

به گزارش دویچه‌وله، کارشناس دفاعی حزب سبزها نیز استفاده احتمالی از تانک‌های آلمانی در عملیات شاخه زیتون ترکیه را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. آگنیسکا بروگر به یک روزنامه آلمانی گفته است: «توقف فوری صادرات تسلیحات به ترکیه مدتهاست که به تاخیر افتاده است. این شامل تانک لئوپارد ۲ که مورد تقاضای دولت ترکیه بوده نیز می‌شود.»

در حمله نظامی ترکیه به عفرین در سوریه از تانک‌های آلمانی استفاده شده است. یک متخصص ارتش آلمان روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان تایید کرده که عکس‌هایی که از عملیات نظامی ترکیه در عفرین منتشر شده تانک‌های لئوپارد ۲ آلمانی را نشان می‌دهد. این تصاویر هم از سوی خبرگزاری آناتولی ترکیه و هم از سوی خبرگزاری‌های بین‌المللی منتشر شده است. دولت آلمان هنوز هیچ توضیحی در این باره ارائه نکرده است.

دولت آلمان سال ۲۰۰۵ مجوز صدور تانک‌های لئوپارد ۲ به ترکیه را صادر کرد. دولت آلمان در راستای تلاش‌های خود برای تنش‌زدایی از روابط با ترکیه چندی پیش اعلام کرد که موضوع کمک این کشور به ترکیه برای مجهزسازی تانک‌های لئوپارد در برابر مین را بررسی می‌کند.

عکس‌های منتشر شده از این تانک‌ها در حمله ترکیه به عفرین اکنون دولت آلمان را با چالشی جدی روبرو کرده است.

توقف فوری صادرات اسلحه به ترکیه

«گروه اقدام عملی برای صلح» خواسته تا آلمان فورا صادرات اسلحه و تجهیزات نظامی به ترکیه را متوقف کند. درخواست این موسسه به دلیل حمله نظامی ترکیه به عفرین در سوریه مطرح شده است.

بر اساس اعلام دولت فدرال آلمان ارسال سلاح به کشورهایی که در جنگ یمن مشارکت دارند باید متوقف شود. یان گیلده مَیستر، مدیر گروه اقدام عملی برای صلح از همین دستور دولت آلمان نتیجه گرفته که نباید استاندارد دوگانه در این مورد داشت.

او گفته است: «همانقدر که عدم صدور مجوز صادرات سلاح به عربستان سعودی، اردن، مصر و دیگر کشورها صحیح است، به همان اندازه هم ضروری است که همین سیاست در قبال ترکیه  اعمال شود.»

گیلده مَیستر با اشاره به گزارش رسانه‌ها گفته گابریل، وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با همتای ترکش وعده داده که مدرن‌سازی ناوگان تانکی ترکیه از سوی شرکت‌های آلمانی انجام شود و این درخواست به طور جدی از سوی ترکیه نیز مطرح شده است. این در حالی است که شاهدان عینی گفته‌اند در حمله اخیر ترکیه به عفرین از سلاح‌های آلمانی استفاده شده است.

مدیر موسسه اقدام عملی برای صلح تصریح کرده است: «وقت آن رسیده که دولت فدرال آلمان به طور کلی صادرات اسلحه و تجهیزات نظامی به کشورهایی را که درگیر جنگ هستند یا در اقدامات جنگجویانه مشارکت می‌کنند ممنوع کند.» به گفته او یمن تنها کشور در این زمینه نیست.

"گروه اقدام عملی برای صلح" که امسال ۵۰ ساله می‌شود و مرکز آن در شهر بن آلمان است، متشکل از ۳۱ نهاد و موسسه مختلف است که وظیفه اصلی آنها پیشبرد برنامه‌هایی برای گسترش صلح در داخل و خارج آلمان است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج