دولت عراق از بازگشت حدود ۵۰ درصد از آوارگان به خانه‌هایشان در مناطق آزاد شده و دستور نخست وزیر برای فراهم کردن خدمات‌رسانی در این مناطق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سومریه نیوز، دبیرخانه دولت عراق تاکید کرد، اتاق مدیریت بحران‌ در دفتر نخست وزیری از بازگشت حدود ۵۰ درصد از آوارگان به خانه‌هایشان خبر داده و تاکید کرده است که دولت تلاش می‌کند، خدمات لازم برای آوارگان را چه در اردوگاه‌ها و چه در مناطقی که به آنجا مهاجرت کرده‌اند، فراهم کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: طبق دستورات حیدر العبادی، نخست وزیر عراق باید ارائه خدمات اساسی در این مناطق به آوارگان تضمین شود تا آنها برای بازگشت به خانه‌هایشان اطمینان پیدا کنند، به همین دلیل نیز دستورات لازم در این خصوص به وزارت‌خانه‌ها، استانداری‌ها و کمیته‌های ویژه داده شده و خانواده‌های آواره برای بازگشت داوطلبانه و بدون اجبار به مناطقشان آزاد گذاشته شده‌اند.

این دبیرخانه افزود: ما قاطعانه هرگونه اجبار برای بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان را تکذیب و تاکید می‌کنیم، هرگونه اظهاراتی در این خصوص از سوی هر طرفی مردود و مخالف با دستورات رئیس کابینه و دولت است. همچنین کمیته‌های ویژه به فعالیت‌های خود برای امدادرسانی به آوارگان با همکاری نهادهای سازمان ملل، دیگر نهادهای بین‌المللی و نهادهای جامعه مدنی ادامه می‌دهند.

فرماندهی عملیات بغداد روز چهارشنبه ۱۰ ژانویه ۲۰۱۸ از بازگشت بیش از ۴۰۰ خانواده آواره به مناطقشان در غرب بغداد خبر داد و تاکید کرد، پرونده آوارگان در پایتخت بسته شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج