قطر به شورای امنیت شکایت کرد که یک فروند جنگنده اماراتی حریم هوایی این کشور را در دسامبر گذشته نقض کرده است. همچنین دوحه به ابوظبی درباره پیامدهای تکرار اینگونه اقدامات هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، طبق نامه ارسال شده از سوی احمد بن سیف آل ثانی، نماینده دائم قطر در سازمان ملل در تاریخ چهارم ژانویه جاری برای شورای امنیت، یک فروند جنگنده اماراتی وارد حریم هوایی قطر شد و حریم هوایی این کشور بر فراز منطقه اقتصادی این کشور در ارتفاع ۳۳ هزار پایی به مدت یک دقیقه نقض شد.

در این بیانیه تاکید شده این اقدام بدون اطلاع قبلی مسئولان قطر و یا موافقت آنها انجام شده است.

دوحه این اتفاق را نقض آشکار حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و امنیت مرزی خود تلقی کرده و تاکید کرد: این اقدامات ابوظبی نقض آشکار قوانین بین‌المللی، توافق‌نامه‌ها و تعهدات جهانی است.

نماینده قطر تاکید کرد: این اقدام امارات از جمله اقدامات تحریک آمیز، یکجانبه و غیرمسئولانه علیه قطر است که امنیت و ثبات منطقه را تهدید کرده و به منزله نقض آشکار اصل احترام به حاکمیت ملی، حفظ امنیت و صلح جهانی که در منشور سازمان ملل قید شده، می‌باشد.

دوحه در ادامه مخالفت شدید خود را با هرگونه نقض حاکمیتش و امنیت منطقه‌ای‌اش ابراز داشت.

در نامه آل ثانی به شورای امنیت چند تصویر هوایی از این اتفاق نیز ضمیمه شده و جزئیات حادثه مشخص شده است.

قطر تاکید کرد، در صورت تکرار چنین اقداماتی تمامی اقدامات لازم برای دفاع از مرزها و حریم هوایی و امنیت ملی‌اش را در پیش خواهد گرفت و از حق حاکمیت خود دفاع خواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج