در حالی که تصمیم جدید دولت آمریکا در قبال قدس اساس توافق میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان را به مخاطره انداخته، وزیر خارجه عربستان اعلام کرد کشورهای عربی در صورت تشکیل شدن کشور مستقل فلسطینی، اسرائیل را فوراً به رسمیت خواهند شناخت.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از پایگاه خبری قدس، «عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان در گفت‌وگو با تلویزیون فرانسه گفت، همه کشورهای عربی و اسلامی به محض دستیابی به راه‌حل دائمی برای مساله فلسطین، اسرائیل را به رسمیت شناخته و روابطشان را عادی سازی می‌کنند.

الجبیر افزود، ۵۵ کشور در کنفرانس بحرین این تصمیم را گرفتند.

وی تاکید کرد:«عربستان و اسرائیل منافع مشترکی دارند، اما به خاطر عدم وجود روابط بین دو دولت، صحبت از محور آمریکایی، عربستانی، مصری و اسرائیلی در مقابل ایران امکان‌پذیر نیست.»

وزیر خارجه عربستان در ادامه گفت، ریاض با تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل مخالفت کرد، زیرا این مساله با اصلی که می‌گوید تعیین جایگاه نهایی قدس پیش از دستیابی به توافق دائم درباره آن ممکن نیست، تعارض دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید قدس شرقی پایتخت کشور فلسطین باشد، گفت، بهترین راه‌حل برای پایان درگیری میان فلسطین و اسرائیل راهکار دو کشوری است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج