سناتور‌های آمریکایی امروز اعلام کردند که طرحی که قرار بود مطابق با درخواست کاخ سفید برای اصلاح نقائص برجام آماده شود، هنوز تهیه نشده و به زمان بیشتری نیاز است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از وبگاه شبکه خبری آی‌۲۴، سناتور‌های آمریکایی می‌گویند کماکان در حال ادامه گفت‌وگو‌ها بامقام‌های کاخ سفید و شریکان اروپایی‌شان هستند، اما احتمالاً آن‌ها نخواهند توانست طرح مورد درخواست کاخ سفید برای «تقویت یا اصلاح» برجام را تا ضرب‌الاجل نیمه ماه ژانویه آماده کنند.  

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در یک سخنرانی در ماه اکتبر اعلام کرد که نمی‌تواند پایبندی ایران به توافق هسته‌ای برجام را تأیید کند. او از کنگره خواست با تدوین یک طرح، «نقائص» این توافق را اصلاح کند. ترامپ تهدید کرد، در صورتی که چنین طرحی آماده نشود، او آمریکا را از برجام خارج خواهد کرد.  

باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا که رهبری تلاش‌ها برای تدوین طرح مذکور را به عهده دارد می‌گوید: «من کارم را ادامه می‌دهم. هم ما و هم مقام‌های کاخ سفید، با متحدان اروپایی‌مان رایزنی می‌کنیم.»

کورکر ادامه داد: «در حالی که ما در حال  پیشرفت هستیم،  به ضرب‌الاجل میانه ژانویه (برای تهیه طرح مورد نظر) نمی‌رسیم و رسیدن به هر گونه توافق، چندین هفته زمان خواهد برد.»

بن کاردین، عضو ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا هم می‌گوید: «ما چارچوب زمانی نداریم.»

 پیش از این برخی منابع خبری گزارش داده‌اند انتظار می‌رود طرح جدید حاوی مفاد جدیدی درباره دائمی کردن محدودیت‌ها برای ایران و متعهد کردن تهران به تعهدات جدید باشد.  

ایران، روسیه و طرف‌های اروپایی در توافق هسته‌ای اعلام کرده‌اند با اعمال هر گونه تغییرات در این توافق مخالف هستند.  

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج