دبیرکل حزب الله لبنان در گفتوگویی اعلام کرد معنای تصمیم ترامپ درباره قدس، پایان عمر اسرائیل است.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از شبکه خبری العالم، «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین تاکید کرد: تصمیم ترامپ درباره قدس به معنای پایان کار اسرائیل است. تصمیم ترامپ به اصل روند صلح ضربه زد و آن را پایان داد. ترامپ به قدسی اهانت کرد که نقطه اشتراک همگان بود و امور آن به میلیون‌ها مسلمان و مسیحی ربط داشت. روند صلح با تصمیم ترامپ و رأی حزب لیکود و قانون کنست اسرائیل پایان یافت.

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: روش سازش و تسویه حساب سیاسی هرگز به نتیجه نمی‌رسد. تنها راه حل، مقاومت است که دستاوردها و پیروزی‌های بزرگی به همراه داشته است. دیدارهای اخیر با گروه های فلسطینی با هدف متحد شدن و از بین بردن اختلاف ها صورت گرفت. من با بیشتر گروه‌های فلسطینی دیدار کردم که آخرین مورد آن، دیدار با رهبران جنبش فتح در روز شنبه گذشته بود. تلاش ما و گروه‌های فلسطینی اقدام بر اساس تفاهم‌ها است و تلاش‌ها در راستای تشکیل هیچ گونه صف بندی نیست. موضوع اصلی دیدارها با گروه‌های فلسطینی قدس بود و اصل هماهنگی در همه زمینه‌ها را با تمام گروه‌های فلسطینی تنظیم کردیم. با گروه‌های فلسطینی در مورد فعالسازی انتفاضه در داخل و خارج فلسطین و راه‌های حمایت از آن گفتگو کردیم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد:  ترامپ ایران را به خاطر حمایت از گروه‌های فلسطینی مجازات می‌کند. گروه‌های مقاومت در داخل فلسطین باید تسلیحات داشته باشند و حمایت از آنان یک وظیفه است نه واکنش. ما برای استفاده از هرگونه فرصت حمایت و ارائه تسلیحات به مقاومت در فلسطین تردید به خود راه نمی‌دهیم.
وی گفت: جنبش فتح موافقت خود را با انتفاضه اعلام و تأکید کرد در این زمینه یک طرف اصلی خواهد بود. گروه‌های فلسطینی در کرانه غربی و نوار غزه و خارج فلسطین با هم هماهنگی دارند و این هماهنگی در بهترین حالت خود قرار دارد. گروه‌های فلسطینی از ما درخواست کمک نکرده‌اند. نمی‌توانیم همه محور مقاومت را به انتخاب یک گزینه واحد مجبور کنیم، به ویژه با وجود اینکه طرح‌هایی در منطقه در حال آماده سازی است.
نصرالله تصریح کرد: ترامپ منطقه را به یک مسیر جدید پیش می‌برد و ملت فلسطین هرگز تسلیم نخواهد شد. همه ملت فلسطین در مورد اینکه قدس پایتخت کشور فلسطین است اتفاق نظر دارند و از آن کوتاه نمی‌آیند.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: گزینه مقاومت یک جنگ کلاسیک نیست و شیوه مقاومت، فرسوده کردن دشمن و کسب دستاوردهای بیشتر است. طرح و برنامه ما، در پیش گرفتن جنگ نیست بلکه مقاومت است، ولی ترامپ و نتانیاهو منطقه را به سوی جنگ پیش می‌برند. محور مقاومت باید برای جنگی که ممکن است ترامپ و نتانیاهو آن را تدارک ببینند آماده باشند.  این جنگ ممکن است شامل جنگ در نوار غزه یا لبنان یا سوریه شود. محور مقاومت باید برای چنین جنگی برنامه ریزی داشته باشد و تلاش کند تهدید را به فرصت تبدیل کند.

وی گفت : مسئولیت محور مقاومت این است که خود را برای تبدیل جنگ احتمالی به فرصتی تاریخی آماده کند. یکی از مهمترین عناصر جنگ با دشمن استفاده از اصل غافلگیری است و مقاومت حق استفاده از اصل غافلیگری در میدان را برای خود محفوظ می‌داند. مقاومت به صورت مداوم برای دستیابی به هرگونه تسلیحاتی که پیروزی را در جنگ احتمالی آینده ممکن می سازد تلاش می‌کند. ما باید برای هرگونه جنگ احتمالی در آینده، اقدامات غافلگیر کننده و تسلیحات پیشرفته داشته باشیم.

سید حسن نصرالله در باره شعار «به سوی قدس می‌رویم و میلیون‌ها شهید تقدیم می‌کنیم» گفت: این شعار و این گزینه تابع شرایط و تحولات است. اقدامات ترامپ ملت فلسطین را درباره گزینه مقاومت و اینکه هیچ گزینه‌ای به جز آن برای آزادسازی فلسطین وجود ندارد، متحد کرد.

وی تصریح کرد: مقاومت در لبنان از هر زمان دیگری نیرومندتر است ما برای شکست دادن اسرائیلی‌ها به صد هزار موشک نیاز نداریم و نگرانی اسرائیلی‌ها مانع از آغاز جنگی دوباره علیه لبنان است. و در صورت حمله اسرائیل به سوریه، در دفاع از این کشور تردید نمی‌کنیم.

دبیر کل حزب‌الله لبنان درباره بحران اخیر در لبنان گفت: برخی طرف‌ها در لبنان به دنبال ایجاد درگیری هستند اما حزب‌الله در راستای حل مشکلات از راه گفت‌وگو و مطابق با قانون اساسی تلاش می‌کند. ایجاد دولتی واقعی در لبنان به قانون اساسی موثقی نیاز دارد که همه آن را قبول داشته باشند.

وی فاش کرد: طبق اطلاعاتی که حزب‌الله دارد، عربستان طرحی خطرناک برای لبنان داشت. ریاض تلاش می‌کرد لبنان را دچار خلاء ریاستی کرده و در نهایت این کشور را به آشوب کشانده و سلاح در تمامی نقاط کشور پخش کند. کشورهای هم‌پیمان با عربستان مسئولان لبنانی را در جریان طرح عربستان قرار دادند و در این زمینه فرانسوی‌ها اطلاعات مهمی را به مسئولان لبنانی ابلاغ کردند. لبنانی‌ها باید بدانند که کشورشان از طرحی خطرناک و آشوب و جنگ داخلی نجات یافت.

دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره اوضاع یمن نیز گفت: یمن نیز برای پیوستن به محور مقاومت که از ایران و فلسطین و سوریه و لبنان تشکیل شده اعلام آمادگی کرده است. کسی که داعش را شکست داده است به آسانی می‌تواند ارتش اسرائیل را نیز شکست دهد. ارتش اسرائیل ضعیف است و قدرت آن با قدرت داعش که شکستش دادیم قابل مقایسه نیست.  اگر حمایت آمریکا از داعش نبود ما در مدت زمان کمتری می‌توانستیم این گروه را شکست دهیم. به دلیل موضع‌گیری عربستان هیچ افقی برای حل سیاسی بحران یمن دیده نمی شد آنها به دنبال حل این بحران نبوده بلکه تنها می‌خواهند یمنی‌ها در برابر آنها تسلیم شوند. کشورهای عربی و اسلامی در برابر کشتارهای ائتلاف عربستانی در یمن سکوت کرده‌اند. انصارالله آمادگی خود را برای تشکیل دولت وحدت ملی با ارتشی یکپارچه و برگزاری انتخابات اعلام کرده اما عربستان با این مساله مخالف است.

نصر الله افزود: حزب الله از نقاط ضعف اسرائیل آگاه است. اگر سراسر جهان اسرائیل را به رسمیت بشناسند ما این کار را نخواهیم کرد. دولت جورج بوش و باراک اوباما و چند کشور اروپایی تلاش کردند با ما ارتباط داشته باشند. ما با برخی از دستگاه‌های اطلاعاتی اروپایی همکاری اطلاعاتی داشتیم.

وی گفت: چند هفته پیش با بشار اسد دیدار کردم. ما با یک پیروزی بزرگ در سوریه مواجه هستیم، اما پیروزی نهایی نیست. پایان جنگ در سوریه حداقل به یک یا دو سال زمان نیاز دارد. بشار اسد  تا پایان دوره ریاست جمهوری در منصب خود باقی می‌ماند و ممکن است دوباره خود را برای ریاست جمهوری نامزد کند. خارج شدن حزب‌الله از سوریه منوط به نتیجه جنگ در این کشور و محقق شدن اهداف ورود به این جنگ و تصمیم کادر رهبری سوریه است. ما با کردهای سوریه در مواردی تماس و ارتباط سیاسی و احیانا میدانی داشته‌ایم. ما در دفاع از سوریه اگر مورد حمله اسرائیل واقع شود تردید نمی‌کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج