سرجیو ماتارلا اعلام کرد: احزاب سیاسی ایتالیا باید برنامه واقع گرایانه تری برای حل مشکلات کشور ارائه کنند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، با وجود آنکه ریاست جمهوری در ایتالیا عمدتا یک جایگاه تشریفاتی دارد، اما رئیس‌جمهوری این کشور می‌تواند نخست وزیرها را انتخاب کرده و پارلمان را منحل کند.

«سرجیو ماتارلا»، رئیس‌جمهوری ایتالیا در چند روز گذشته در همین راستا پارلمان را منحل کرد تا راه را برای انتخابات در چهارم مارس هموار کند.

ماتارلا در سخنرانی خود به مناسبت فرا رسیدن سال نوی میلادی که از تلویزیون ایتالیا مستقیما پخش شد، ‌گفت: این یک وظیفه الزامی برای ماست که با توجه به مشکلات پیش‌ روی کشورمان طرح‌های پیشنهادی کافی که واقع‌گرایانه و شدنی به نظر می‌رسند، ارائه دهیم.

او در این سخنرانی خود که به طور نامعمولی تنها برای مدت ۱۰ دقیقه طول کشید، گفت: من مجددا باید تاکید کنم که اشتغال مشکل اصلی کشور ماست و همچنین جدی‌ترین مساله اجتماعی ما به ویژه برای جوانان محسوب می‌شود.

این در حالی است که اقتصاد ایتالیا به عنوان سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو طی سال ۲۰۱۷ سریع‌ترین رشد خود را از زمان سال ۲۰۱۰ تاکنون تجربه کرد. هر چند که در اروپا یکی از کندترین رشدهای اقتصادی را داشت.

در حال حاضر نرخ بیکاری در ایتالیا ۱۱ درصد و در میان جوانان حدود ۳۵ درصد است.

این در حالی است که حزب حاکم دموکراتیک ایتالیا وعده کاهش مالیات‌ها به میزان حدود ۶۰ میلیارد دلار را داده و حزب راست میانه‌روی «فورزا ایتالیا» خواهان بازگشت لیره برای استفاده داخلی در کنار یورو شده است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که در حال حاضر هیچ حزبی نخواهد توانست در انتخابات مارس اکثریت پارلمانی را به دست آورد و احتمالا مجددا ماتارلا مجبور به مداخله برای شکستن یک بن‌بست سیاسی دیگر خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج