روز نخست نشست آستانه درباره سوریه با دیدارهای دوجانبه و چندجانبه میان طرف‌های شرکت کننده به پایان رسیده و امروز(جمعه) این مذاکرات با برگزاری نشست عمومی و با حضور نمایندگان سازمان ملل و کشورهای ناظر به کار خود ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روزنامه رأی الیوم، قرار است در مذاکرات امروز آستانه، استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه نیز که وارد قزاقستان شده، شرکت کند. در این نشست درباره توافق مناطق کاهش تنش، تبادل اسرا میان نظام و مخالفان، تثبیت آتش‌بس و لغو محاصره و رساندن کمک‌های بشردوستانه به ساکنان گفتگو شود.

روز پنجشنبه دیدارهای دوجانبه‌ای میان هیئت‌های شرکت کننده در این نشست برگزار شد.

ناظران این نشست ترکیه، روسیه و ایران هستند که پیشتر به توافقی برای ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه دست یافتند.

این هشتمین دور مذاکرات آستانه است که بر مسائل نظامی و فنی متمرکز است.

استفان دی‌میستورا روز پنجشنبه با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مسکو دیدار و  درباره روند حل  فصل بحران سوریه گفتگو کرد.

لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دی‌میستورا گفت: تمامی طرف‌های سوری شرکت کننده در مذاکرات ژنو به مذاکرات سوچی که ماه فوریه برگزار می‌شود، دعوت خواهند شد. جمعه گفتگوهایی با طرف‌های شرکت کننده در مذاکرات آستانه درباره اسامی شرکت کننده در نشست سوچی برگزار خواهد شد.

دی میستورا نیز گفت: دور آتی مذاکرات ژنو اواخر ژانویه برگزار خواهد شد و درباره مقدمات تدوین قانون اساسی جدید در سوریه و برگزاری انتخابات گفتگو می‌شود.

مذاکرات ژنو 8 بین 28 نوامبر تا 15 دسامبر برگزار شد بدون اینکه به نتیجه‌ای دست یابد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج