سازمان ملل متحد از مقام‌های کوزوو خواست تا استراتژی شفافی برای جلوگیری شبه‌نظامیان بالقوه برای پیوستن به افراطگرایان افراطی در عراق و سوریه اتخاذ کنند و فرصت‌های آموزشی و اشتغال بیشتری ارائه دهند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ یک گزارش مستقل به درخواست سازمان ملل به بررسی شبه‌نظامیان خارجی بازگشته و دلایلی که شهروندان کوزوو به گروه‌های افراطی ملحق می‌شوند، پرداخته است. در این گزرش همچنین از کوزوو و نهادهای بین‌المللی خواسته شد تا سیاست‌های بهتری در جلوگیری از افراطگری خشونت‌آمیز ارائه کنند.

به گفته پلیس کوزوو، ۳۳۵ شهروند از سال ۲۰۱۲ به مناطق درگیر در عراق و سوریه سفر کرده و یا در راه سفر بازداشت شدند و همین امر موجب شده است تا کوزوو براساس سرانه به یکی از کشورهای بزرگ صادرکننده شبه‌نظامی خارجی در اروپا تبدیل شود. این آمار شامل ۲۵۳ مرد، ۵۵ زن و ۲۷ کودک است. شبه‌نظامیان بالقوه معمولا از  طریق ترکیه خودشان را به سوریه می‌رسانند تا به گروه‌های تروریستی داعش، جبهه النصره، احرار الشام و یا ارتش آزاد سوریه ملحق شوند.

در این گزارش آمده است: مدارک به دست آمده از حضور گسترده آلبانیایی‌های کوزوو در مناطق درگیر حکایت دارد. اصلی‌ترین دلیل حضور این افراد، تحصیلات کم، درک احساسات ضد اسلامی و فقدان اشتغال است. اینترنت و رسانه‌های اجتماعی هم به عنوان ابزارهای افراطی‌ شدن شناخته می‌شوند. کوزوو یکی از فقیرترین کشورهای اروپایی است که نرخ بیکاری آن بالای ۳۳ درصد است و ۵۷ درصد از آنان زیر ۲۵ سال هستند. همچنین کوزوو سطح آموزشی پایینی دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج