در حالی که از سال 2014 یمن درگیر جنگ داخلی است، رسانه های جهان چندان به این کشور نمی پردازند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج، در پی تحولات سال های 2011 و 2012 کادر رهبری یمن نیز دستخوش تغییر شد؛ اما پس از آن نیز این کشور روی آرامش را ندید و از سال 2015 جنگ داخلی منجر به هجوم عربستان به یمن شد. اما وضعیت این کشور به دلیل همزمانی با سر برآوردن داعش در عراق و شام و نیز مشارکت سعودی ها در جنگ ویرانگر چندان مورد توجه جهانیان و رسانه ها قرار نگرفته است.

سال ها پیش یمن «عربستان خوشبخت» خوانده می شد؛ اما امروز این کشور گرفتار جنگ داخلی، فرقه گرایی، خشونت افراط گرایان مذهبی و فقر شدید است. هیچ یک از این بحران ها اما به اندازه جنگ ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی با شیعیان حوثی ویرانگر نبود.

سازمان ملل معتقد است یک سوم جمعیت 28 میلیونی یمن امروز نیازمند انواع و اقسام کمک های بشردوستانه هستند. ناتوانی در دفع زباله ها، از میان رفتن سیستم فاضلاب و کم بود منابع آب سالم باعث شیوع وبا شده است.

همچنین یمن در آستانه قحطی است. اقتصاد کشور از هم پاشیده و مردم با انتخاب های غیر ممکنی رو به رو شده اند. هر روز کارکنان بیمارستان الثوره در الحدیده باید از میان خیل مجروحان نیازمند کمک دست به انتخاب بزنند و تجهیزات محدود خود را برای نجات افرادی به کار گیرند که وضعیت وخیم تری دارند.

شاید بدترین واقعیت درباره جنگ یمن این باشد که جهان به آن توجهی نمی کند؛ تداوم سال ها جنگ خونین در سوریه و دیگر بخش های خاورمیانه و نیز از دست دادن تأثیر عملی برای تغییر این وضع شاید عواملی است که باعث شد افکار عمومی در جهان نسبت به یمن بی تفاوت شوند.

همچنین یمن نسبت به سوریه، از اروپا دورتر است و مردم آن به اندازی سوری ها به غرب سرازیر نشده و خواستار پناهندگی نیستند.

جهان از به دوش کشیدن مشکلات یک دولت شکست خورده دیگر (مانند افغانستان و سومالی) نگران است و می ترسد، یمن به مأمن بعدی تروریست ها مبدل شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج