رئیس جمهور سابق یمن اعلام کرد: تنها در صورت پایان دادن به محاصره این کشور، حملات موشکی به عربستان متوقف خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه ماهواره‌ای الیمن الیوم، «علی عبدالله صالح»، رئیس‌جمهور پیشین یمن در سخنرانی در صنعاء گفت: تلاش‌ها برای تشویق نیروهای انصارالله به توقف حملات موشکی به عربستان بخشی از نقشه راهی است که در نهایت به مذاکره منجر می‌شود.

صالح با اشاره به زبان مشترک طرف‌های یمنی و کشورهای عضو ائتلاف عربی از برخی دیگر از کشورهای عربی مانند مصر و سودان خواست از ائتلاف جدا شوند.

وی خطاب به «عمر البشیر»، رئیس‌جمهور سودان گفت: هیچ خطری از سوی موشک‌های ما متوجه اماکن مقدس در عربستان نیست و اراضی مقدس در مکه و مدینه هستند و نه در صحرای مدی و المخا.

رئیس‌جمهور پیشین یمن در واکنش به اتهام‌زنی‌ها علیه ایران مبنی بر ارسال موشک برای نیروهای انصارالله گفت: ایران درخواست یمن برای ورود به ائتلاف استراتژیک را رد کرد.

صالح در ادامه از کشور عمان تشکر کرد و عمان را آغوشی گرم برای مجروحان یمنی توصیف کرد و گفت: عمان میزبان زخمی‌های یمن است و اجازه خروج تجهیزات درمانی و مواد غذایی را می‌دهد.

عبدالله صالح افزود: آنچه در عربستان رخ می‌دهد و همچنین محاصره قطر از جمله پیش‌بینی‌هایی بود که من در مورد تغییر نقشه سیاسی و معادله در منطقه پس از حملات ائتلاف عربی علیه یمن داشتم.

وی افزود: هیچ پولی در بانک مرکزی وجود ندارد و اگر پولی وجود داشت، حقوق‌ها را پرداخت می‌کردیم.

صالح با تاکید بر مشروعیت دولت نجات ملی یمن تصریح کرد: شورای عالی سیاسی یمن به رهبری صالح الصماد نقش خود را ایفا خواهد کرد و آنها منتظر حمایت تمامی گروه‌های ملی هستند.

رئیس جمهور پیشین یمن همچنین گفت که به زودی نامه‌ای را از ملک فیصل خطاب به رئیس جمهور وقت آمریکا افشا خواهد کرد که در آن ملک فیصل اعلام کرده "تنها در صورتی می‌توان به حضور نیروهای مصری در یمن پایان داد که اسرائیل غزه، کرانه باختری و صحرای سینا را اشغال کند."؛ مساله‌ای که در دوران جمال عبدالناصر در مصر اتفاق افتاد و وی وادار به عقب بردن نیروهایش از یمن شد و استعمارگری اسرائیل بر اراضی فلسطینی همچنان ۶۶ سال است که ادامه دارد.

از سوی دیگر عبدالکریم المدی، یکی از اعضای حزب کنگره مردمی سراسری نیز در تایید سخنان صالح گفت: نقشه سیاسی منطقه در حال تغییر است و از نشانه‌های آن محاصره اعمال شده علیه قطر و سفر رئیس جمهور سودان به روسیه است.

المدی تاکید کرد: در حال حاضر اختلافاتی در ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان ایجاد شده است.

وی افزود: روابط عربستان و سودان نیز با اختلافاتی مواجه شده است و اینها نشان می‌دهد که ائتلاف‌های موجود شکست خورده‌اند و تنها منجر به بروز فجائعی خواهند شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج