امرسون منانگاگوا، معاون پیشین رابرت موگابه، امروز (جمعه) به عنوان رئیس جمهور جدید زیمبابوه سوگند یاد کرد تا به یک هفته کشمکش سیاسی در این کشور آفریقایی پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری فرانسه، منانگاگوا که تا همین چند وقت پیش همپیمان رابرت موگابه، رئیس جمهور برکنار شده زیمبابوه محسوب می‌شد، امروز در محل استادیوم ورزشی این کشور در حومه پایتخت در مقابل هزاران تن از حامیان خود و مقامات و دیپلمات‌های خارجی به عنوان رئیس جمهور، سوگند یاد کرد.

در جریان برگزاری این مراسم تحلیف، تدابیر امنیتی شدیدی به اجرا در آمده و تک تیراندازها در اطراف این استادیوم ورزشی مستقر شدند و جمع کثیری از حامیان منانگاگوا در این مراسم شرکت کرده و به جشن و پایکوبی پرداختند.

منانگاگوا مشهور به "کروکودیل" در این مراسم با لباس مشکی که روی آن مدال‌های افتخار نظامی خود را نصب کرده بود حضور پیدا کرد.

موگابه ، رییس جمهور سابق زیمباوه برای مدت 37 سال در این کشور حاکم بود و اخیرا در پی مداخله ارتش این کشور در حمایت از منانگاگوا از ریاست جمهوری کناره‌گیری کرد.

رسانه‌های زیمباوه قبلا گزارش کرده بودند که موگابه ممکن است در مراسم تحلیف منانگاگوا حضور پیدا کند، اما بعدا این رسانه‌ها گزارش دادند که موگابه در مذاکراتش با منانگاگوا گفته که "نیاز به استراحت دارد".

جورج چارامبا ، سخنگوی ریاست جمهوری زیمباوه به خبرگزاری فرانسه، تایید کرد که موگابه در این مراسم شرکت نمی‌کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج